Cūkas karbonādes cepetis jeb ābolcūka

Dec 4, 2010 | Gaļa, Receptes | 12 comments

Drusku netradicionāla un liesāka, bet ļoti garda versija tradicionālajam cūkas cepetim! Par iedvesmu paldies Naidželai Losonei (Nigella Lawson), kuras grāmata “Nigella Christmas” nu jau pāris gadus ir mans galvenais Ziemsvētku recepšu avots.

Arī šī recepte, līdzīgi kā Ziemsvētku tītara cepetis, paģēr gaļu pirms cepšanas diennakti nomērcēt, tādējādi padarot to sulīgu un piesātinot to ar garšām. Dominējošā garša cepetim būs āboli – caur ābolu sulu un etiķi marinādē, un ābolu-sīpolu mērci, ar ko iesaku šo cepeti pasniegt.

Vielas:

Vesels cūkas karbonādes gabals bez kaula – 750 g līdz 1,5 kg vai tradicionālais cepeša gabals no gurna (apmēram 2,5 kg – tad var nākties drusku palielināt šķidrumu kopapjomu)

Garšvielu “zupai”:
1/2 līdz 1 l ābolu sulas (vislabāk mehāniski spiestas nevis no koncentrāta/pakas)
1/2 līdz 1 l auksts ūdens
250 ml ābolu etiķis
100 g rupjais jūras sāls vai 50 g parastais smalkais sāls
10 nemizotas, bet ar naža spalu iedauzītas ķiploka daiviņas
2 sīpoli, nomizoti un sagriezti 4 daļās
80 ml kļavu sīrupa
1 tējkarote malta kardamona
1 tējkarote ķimenes

apsmērēšanai – olīveļļa vai pika izkausēta sviesta, sajaukta ar pāris ēdamkarotēm kļavu sīrupa

Gatavot:

Lielā bļodā vai katlā ar vāku ieliek gaļu un pievieno visas sausās garšvielas, etiķi, kļavu sīrupu un pielej tik daudz ūdeni un ābolu sulu apmēram vienādās proporcijās, lai  gaļa ir nosegta un trauks pilns. Apmaisa, uzliek vāku un liek ledusskapī mērcēties apmēram 24 stundas. Stundu pirms likšanas krāsnī izņem no ledusskapja un pēc 30 minūtēm liek uz restēm notecināties virs izlietnes vai trauka.

Cepeškrāsni uzkarsē līdz 200 grādiem. Ja cepetis ir salīdzinoši neliels un ielien cepambļodā, es lietoju to (tad šo trauku var uzkarsēt līdz ar krāsni), ja lielāks/garāks gabals, tad lietoju krāsns restes, zem tām paliekot cepešpannu, kas uzķer suliņas.

Gaļas gabala pusi, kur ir plāna tauku kārtiņa vai tauki un āda klasiskajam cepeša gabalam, nedaudz iegriež rūtiņu veidā, un liek pannā/uz restēm ar rūtaino pusi uz augšu un apsmērē ar olīveļļu vai sviesta/kļavu sīrupa maisījumu:

Cep stundu-pusotras, precīzs laiks ir atkarīgs no gaļas gabala lieluma un biezuma (750 g gabalam noteikti pietiks ar stundu, lielākam vajadzēs drusku vairāk, 2,5 kilogramīgo cepeša gabalu cepu divas stundas). Ja cepšanas gaitā traukā/pannā sāk pārāk sacepties cukurainais kļavu sīrups, pielej drusku ūdeni, vai pārklāj gaļu ar foliju, ja liekas, ka virsa ir pārāk apcepusies.  Es nelietoju gaļas termometru, bet vienkārši pārbaudu, cepeti iegriežot un palūrot, vai ir izcepies cauri. Pēc izņemšanas no krāsns ļauj cepetim atpūsties apmēram 15 minūtes. Griež plānās šķēlēs un pasniedz ar ābolu-sīpolu mērci un/vai mārrutkiem.

12 komentārs

  1. rubesita

    Cepetis bija vienreizēji sulīgs, ābolu garša trāpīja desmitniekā. Noteikti vajag ar ābolu-sīpolu mērci pasniegt!

  2. Krista>Rubesitai

    Paldies 🙂 Kā redzi no bildes, es cepu vēlreiz, jo pirmoreiz (kad jūs degustējāt) man diemžēl tās rūtiņas virsū nesanāca tik skaistas… Vakar sanāca ļoti smukas, no gluži kā stepēta Chanel somiņa!

  3. alii

    oo!! šo noteiktišogad pagatavošu! izskatās ļooooti apetelīgi! 🙂

  4. Ieva

    Vai tad cepot uz krāsns restēm, cepetis nepaliks dikti sauss, t.i. nesažūs (cik sapratu, gaļas gabalu bez jebkādas apklāšanas liek uz restēm)?
    Un vai cepambļota ir domāta vienkāršajiem latviešiem zināmā pīle, vai termostikla izstrādājums, vai man kāds nezināms produkts?

    P.S. Jūsu recepšu apraksti ir ļoti iedvesmojoši! Parasti vispār negatavoju, bet lasot šo blogu, nespēju pretoties. 🙂 PALDIES!

  5. Krista>Ievai

    Viens no gaļas mērcēšanas mērķiem tieši kā reizi ir pasargāt cepeti no ižzūšanas. Pīli nelietoju, ar cepambļodu domāju jebkādu lēzenu karstumizturīgu trauku (piemēram, keramikas), kas domāts lietošanai krāsnī.

  6. vīrietis virtuvē

    Ja šī recepte nebūtu Kristas blogā, droši vien nekad nesaņemtos mērcēt cūkas gabalu katliņā ledusskapī, pirkt kļavu sīrupu un jūras sāli, maltu ingveru un kardamonu. Es esmu iesācējs virtuvē, bet tā kā jau ne pirmo reizi šajā blogā atrastā recepte izrādās vairāk kā laba, tad saņēmos arī cūkas mērcēšanai – rezultāts ir lielisks. Paldies!

  7. Nīnī

    Paldies, Krista, par lielisku recepti! Esmu pēc tās gatavojusi dažādus gaļas gabalus – gan parastu karbonādi, gan kakla karbonādi, gan vienkāršu cepeša gaļu, – gaļa ir sulīga un ļoti garda.

    Daži iedrošinājumi tiem, kas vēl domā:
    – ābolu-sīpolu mērce, kā jau te iepriekš minēts, ir izcila piedeva, tāpēc noteikti izmēģiniet;
    – ja kļavu sīrupa mājās nav, to var aizvietot ar medu;
    – rūtiņas nav obligātas, un
    – cept var cepambļodā, cepamtraukā, ar un bez restēm, – garšīgs tas būs jebkurā gadījumā. 🙂

  8. Jolanta

    Sanāca ļoti, ļoti gards cepetis! Un vēl tā bērnības smarža, ābolu sulu spiežot – ideāli.

  9. vita Amerikaa

    Iegriezt(paluret vai gatavs) ir lielaka kluda, jo tad sulas iztek ara(mes sakam cepetis noasino) un cepetis is loti sauss.Cepeti driekst griezt tikai pirms pasniegsanas jo tad pec cepsanas un pastavesanas sulas sasucas cepeti.

  10. Daina

    Esmu nolēmusi izmēģināt, bet kā būtu ja ceptu cepammaisā ?

  11. Krista>Dainai

    Man liekas, cepammaisā neveidosies kraukšķīgā un skaistā garoziņa – bet droši nevaru pateikt, jo ar cepammaisiem nav pieredzes 🙂 Ja Tu ieliec, padalies, kā sanāca!

  12. Daina

    ok, kad būs gatavs noņemšu cepammaisu lai apbrūninās, kā izdosies uzrakstīšu.

Submit a Comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.




Ēdiena gatavošana ir dzīvības turpināšanai vitāli nepieciešama funkcija, kur prieku sniedz gan process, gan rezultāts. To var izbaudīt ar acīm, garšu, tausti, smaržu un citām maņām. Tas ir veids kā iepazīt citas kultūras. Tā ir pārsteigumu pilna radoša nodarbe, kurā dalīties ar mīļoto cilvēku. Vārdu sakot, gluži kā sekss 🙂