Recepšu kolekcijas žurnālā “Pie galda!” savulaik bija labi pateikts: ja bērnībā sapņojāt noēst tikai drumstalmaizes virsu, tad šī recepte ir risinājums! Piedāvāju savu versiju klasiskajam desertam, ko angliski sauc par Crisp vai Crumble, bet ar to, kas “zem segas” brīvi eksperimentējiet atkarībā no sezonā pieejamajiem augļiem un ogām.
Vielas:
augļi un/vai ogas: lietojiet jebkādu sev tīkamu kombināciju. esmu taisījusi tikai ar āboliem vai meža mellenēm, vai maisījusi kopā mellenes, persikus, ābolus un plūmes… daudzums atkarīgs no jūsu gaumes un izvēlētā trauka izmēra
puscitrona sula (ja ņem rabarberus, tad citrona sulu neliek)
drumstalu segai:
100 g auzu pārslas
100 g milti (pilngraudu vai parastie kviešu)
100 g + dažas ēdamkarotes gaišbrūnais vai baltais cukurs
pa šķipsnai dažādas garšvielas – piemēram, pūderingvers, kanēlis, kardamons
šķipsna sāls
apmēram 100 g riekstu – pekanriekstu, valriekstu, mandeļu u.c., kombinācijā viens ar otru vai ekskluzīvi
100 g auksta sviesta + vēl drusku cepamtrauka iesmērēšanai
Gatavot:
Cepeškrāsni uzkarsē līdz 180 grādiem. Lielākos augļus nomazgā (es nemizoju), izņem serdes un kauliņus un sagriež palielos apmēram vienādos gabalos. Pieber ogas, ja tādas izmantojiet un visu sajauc ar citrona sulu un pāris ēdamkarotēm cukura. Pekanriekstus rupji sakapā vai samaļ. Drumstalām bļodā sajauc visas sausās sastāvdaļas (miltus, auzu pārslas, cukuru, riekstus, garšvielas un sāli), tajās iekapā sviestu un ar pirkstiem visu kopā veikli saberž “drumstalās”. Ar sviestu ietaukotā cepamtraukā (es lietoju smagu keramikas cepamtrauku) ieber augļu/ogu maisījumu, izlīdzina, un pa virsu vienmērīgi pārkaisa drumstalas. Cep pusstundu. Galdā ceļ ar vaniļas saldējumu, putukrējumu, vai vienkārši tāpat!
Receptes saturs un izmēri ir aptuveni un tos jāpielāgo savai gaumei – var augļus krāmēt biezākā slānī/vairāk, ziemā tiem var pievienot saldētas vai žāvētas ogas (piemēram āboliem piestāv rumā mērcētas rozīnes, brūklenes, žāvētas dzērvenes), var likt klāt vēl citas garšvielas (piemēram, muskatriekstu) vai nelikt nekādas, un, protams, variēt cukura daudzumu pēc saviem ieskatiem vai to aizstāt ar medu vai kļavu sīrupu.
Šis ir labais, tik tiešām!!! Garšo izcili!
Beidzot desertam, ko gatavoju visu ābolu sezonu, kāds atradis latvisko nosaukumu! Recepte ļoti līdzīga manējai, ar to starpību, ka āboliem pašiem cukuru nelieku nemaz, toties lieku žāvētas dzērvenes (citugad arī rozīnes), no kurām salduma gana, un sajaucu arī ar kādu ēdamkaroti mandeļu miltu. Mandeļu miltus (esmu lietojusi arī rudzu miltus, jo cenšos vairīties no kviešiem — nekādas vainas!) lieku arī drumstalām, savukārt tām gluži labi noder arī 4-graudu vai rudzu pārslas. Aukstā sviesta vietā mierīgi var likt arī ghī (ja grib samazināt ogļhidrātu daudzumu).
Brīnišķīgs deserts! Labs gan silts ar saldējumu, gan auksts bez tā! paldies par recepti! 🙂
Ļoti garšīgi! Paldies!
Starp citu, kur LV var nopirkt pekanriekstus?
Pekanrieksti nav nekāds deficīts – pilnīgi noteikti tie ir RIMI un Gemosā, kur esmu pirkusi pēdējā laikā.
Kur var dabūt mandeļu miltus? Pats kkā gatavo?
Es meklēju mandeļu miltus vienai citai receptei, bet neatradu. Tad nopirku blanšētas mandeles (Gemosā bija lētāk kā veikalā) un vnk ar kapātāju samalu. Sanāca parupji, ne kā smalkie kviešu milti, bet manai konkrētajai vajadzībai gana labi.
Mandeļu miltus var nopirkt Gemosā.Šķiet gan, ka bija tikai diezgan lielos iepakojumos.
Pekanriekstus šobrīd var nopirkt gan lielajos Rimi, gan Maximās; protams, arī Gemosā un bieži vien Stockmann. Maximā ir 100 g paciņas par 13,90 Ls kilogramā, Rimi šogad šausmīgi uzcēla cenas, līdz gandrīz 20 Ls/kg. Gemosā laikam maksāja ap 11 vai 13 Ls kilogramā, puskilograma iepakojumos.
Izcepu savu variantu – ar “augļu musli” .
Sanāca garšīgs (varbūt nedaudz par saldu, jo muslī bija rozīnes un visādi augļu gabaliņi, un es pievienoju cukuru pēc receptes).
Ātrs un viegls saldēdiens, tieši tas, kas darbadienā vajadzīgs!
Paldies par recepti – bija tieši tas, kas vajadzīgs! Improvizācijai – ābolus pirms cepšanas aplēju ar mazu šļuku plūmju liķiera ar armanjaku – sanāca ļoti garšīgi.
Par mandeļu miltiem — diemžēl tos es Latvijā neesmu atradusi, līdz šim allaž pērku vai nu ASV vai Anglijā. Tagad pameklēšu Gemosā, kur līdz šim nekad neesmu bijusi. Paldies par padomu!
Tikko pamēģināju- tagad zinu, kur liksim šī gada ābolu ražu 🙂 Biju ēdusi šādu brīnumu Ostas Skatos un atceros, ka toreiz tieši domāju, ka jāuztaisa šāds ēdiens arī pašai. Paldies par receptīti!
Paldies, Krista! Šo pagatavoju vakar, kā svētdienas desertu! Brīnišķīīīgs!!!
Pievienojos pozitīvajām atsauksmēm – arī mūsu ģimene bija sajūsmā! Ar saldējumu bija ļoti gardi 🙂
Āboli+ dzērvenes, gan skaisti , gan garšīgi!!!
Lieliem un maziem draugiem Amerikā šis deserts ļoti garšoja. Paldies par recepti! Garšoja pēc mājām. :))
paldies par atsauksmi, man prieks, ka garšoja 🙂 un vēl pēc mājām 🙂
Gardi, gardi!
Šīs tagad ir mūsu ģimenes mīļākās drupačas. Ar āboliem sanāk super “kūkas”