Ar cidonijām es šeit domāju bālus, milzu ābola izmēra augļus, ko Latvijā mēdz saukt par “aivām”, bet angliski par “quince”. Šis ir maigs, smaržīgs augļu deserts, ko var pasniegt gan tāpat, gan ar saldējumu, jogurtu vai putukrējumu.
Vielas 2-3 porcijām
2 cidonijas, katra apmēram 400 g smaga
200 g cukura
1 citrona sula
4 krustnagliņas
1/2 l ūdens
Gatavot:
Augļus nomizo, sagriež uz pusēm un katru pusi vēl 2-3 daivās atkarībā no izmēra. Izņem serdi un sēkliņas (kādas 8 sēkliņas pataupa). Cidoniju gabalus liek cieši citu pie cita katlā vienā kārtā un veikli pārlej ar citrona sulu, lai tie neapbrūnē. Pievieno krustnagliņas, sēkliņas (tās palīdzēs kompotam drusku saželēt), cukuru un ūdeni un uzkarsē, uzliek vāku un uz mazas uguns sautē apmēram stundu vai drusku ilgāk līdz kamēr augļi ir mīksti un skaisti sārtā krāsā. Kad cidonijas ir gatavas, tās uzmanīgi izceļ uz servējamā trauka un uz lielākas liesmas turpina vārīt sīrupu vēl apmēram 10 minūtes, lai tas drusku sabiezē. Drusku atdzesē, pārlej cidonijām un pasniedz uzreiz vai atdzesētu vēlāk/nākošajā dienā – ja ir vēlēšanās, kopā ar putukrējumu, vaniļas saldējumu vai biezu Grieķu jogurtu.
Šī recepte nāk no Sāras Vudvordas (Sarah Woodward) grāmatas “The Ottoman kitchen”.
Pirms kāda laika šo augli ieraudzīju veikalā, roka pastiepās un nopirku, bet kad atnesu mājās nezināju ko ar to iesākt. Svaigā veidā tas noteikti nav ēdams.
Šī recepte uzrunāja, pamēģināju, ņammmm
Paldies, par recepti.
Paldies par recepti, šodien uztaisīju. Nebija krtustnagliņu, piebēru kanēli. Jogurts būtu bijis labāks par vaniļas saldējumu (kas bija mums), jo kopā ar to rezultāts man likās nedaudz par saldu, savukārt mans vīrietis ēda un slavēja.
Man mājās aug gan aivas,gan divu veidu cidonijas. Mūsu tā saucamā aiva ir 2,5-3m augsts koks(kas mums pilda dekoratīvu funkciju), bet augļi gan mums ir nelieli,apt 5,6 cm diametrā,līdz nogatavojas ir pārklāti ar tādu kā pūku,kad gatavi koši dzelteni,bet baismīgi sīvi. Zinu,ka aivas sulu lej klāt ābolu sulai,lai padarītu to dzidrāku(~10%)Esam mēģinājuši spiest sulu,tā ir dzintara sarkana,bet sausāka par vissausākos sarkanvīnu.