Kalnciema ielas tirdziņā ieguvu lielu, skaistu sviesta ķirbi (angliski butternut squash) un ļoti nopriecājos, ka tos sāk audzēt arī Latvijā – vēl pagājušajā gadā manīju smalkos veikalos par lielu naudu importētus no Āfrikas. Šodien uzzināju, ka pie mums audzētos ķirbīšus var iegūt arī Dabas Dobē. Krāsnī cepti ar dažādām garšvielām un olīveļļu tie sanāk saldi un bezgala garšīgi.
Vielas:
sviesta ķirbītis – viens vai vairāki (es 2 piegājienos cepu vienu 2-kilogramīgu)
garšvielas: 1. variants – koriandra, fenheļa, kumina sēklas, čili pārslas vai kaltēts čili pipars, ķiploka daiva, sāls; 2. variants – svaigas salvijas lapas, sāls, pipari, 3. variants – paši izdomājiet kombināciju, kas jums iet pie sirds! var vienkārši ņemt sāli un piparus, un viss
olīveļļa
Gatavot:
Ķirbīti gareniski pārgriež uz pusēm, izņem sēklas, tad sagriež biezās daivās/šķēlēs. Piestā saberž garšvielas/garšaugus, pievieno drusku olīveļļu, samaisa un ar šo maisījumu apsmērē ķirbja gabalus. Liek uz cepešpannas, kas izklāta ar cepampapīru un šauj iekšā līdz 200 grādiem uzkarsētā cepeškrāsnī uz apmēram pusstundu.
Ja jūs negribat zināt, kas ir salvija, bet doma par garšvielu beršanu piestā jūs dzen izmisumā, vienkārši apsmērējiet ķirbīti ar olīveļļu, apkaisiet ar drusku sāli un pipariem un lieciet krāsnī – būs ļoti gardi, ticiet man!
Receptes idejas aizgūtas no Džeimija Olivera. Viņa mājaslapā var atrast vēl daudz citas sviesta ķirbīša receptes.
Vai visi sviesta ķirbji ir šādā formā?
Jo arī mūsu mājās esam iecienījuši ne-tradicionālu ķirbi,taču tradicionālajā formā :)Tādu miltaināku,ļoti gardu (pirkām sēklas un mums gandrīz nepārdeva,jo pārdevēja tikai atteica : ”ai,tie jau nav garšīgi,nav sulīgi,utt” hehe) Bet vai tas ir sviesta ķirbis,nudien nezinu!
Ķirbji ir daudz un dažādi, sviesta ķirbji ir tikai tādā – pagarināta bumbiera – formā. Citu formu ķirbjiem droši vien ir citi nosaukumi – tos visus tiešām nezinu!
drusku piedauzīga forma 🙂
Gardi, tiešām gardi sanāca.. Un ja vēl izdevies gardo sviesta ķirbi iegādāt par Berga bazāra Zaļajā tirdziņā par fantastisku rudens cenu, tad tiek daudz tāda labuma.. 🙂
vispār man ķirbji rrrrrriebjas (bērnības trauma no ķirbju piena zupas ar mannā…zzzzz…)… bet šis ir tik tik tik garšīgs, ka reabilitēju gan šo, gan pamazām arī citas šķirnes. bet šī tomēr vislabākā.
Man pagājušajās brīvdienās, kad biju laukos, radiniece iedeva divus nelielus šādas formas ķirbīšus, teica- jāpagaršo, jo šogad pirmo reizi tādus izaudzēja. Paldies par recepti, tad zināšu kā šāda tipa ķirbīšus gatavot!
Būtu ļoti jauki, ja Jūs varētu vēl kādu recepti, ko pagatvot no parastā ķirbja publicēt. Man dārzā izauguši skaiti ķirbji, gribētos garšīgi izlietot 🙂
ja drīkst, palīdzēšu Kristai padalīties. ķirbis ir viens no maniem vismīļākajiem un vissmalkākajiem ēdieniem – vienkārši delikatese. bet kā oga – smuks jaukumiņš uz skapjaugšas, kas ienes vasaru ziemā. lietojam visur – pierīvējam pankūku , kliņģeru un raušu mīklām, biezputrām un putrām, taisām ievārījumus, cepam saklapētā olā, ar ķiplokiem, bez ķiplokiwm, ar kanēli, bez kanēļa vai vienkārši salātos. salātiem: ķirbis, burkāns, ābols (pēc acumēra), sauja dzērveņu un cukurs ar kanēli un sukā iekšā. ne tārpu vēderā, ne vitamīnu trūkums. ievārījumam: ķirbis (kg), burkāns (puskg), ābols ( puskg), dzērvenes (puslitrs), drusku cukura (kg vai puse), vanilijas cuk vai kanēlis, vai krustnagliņa un atkal – sukā tik iekšā. veselīgi bezgala. :))
Beidzot tiku arī līdz šai receptei! Sanaca forši, tikai man likās, ka pats kirbja mīkstums ir par mīkstu. Mizina apkārt bija dievīga 🙂 bet iekša sanāca gandriz putrveidīga. vienalga bija garšīgi, protams 🙂 Jautājums – tā arī receptē domāts, ka kirbim jābût loti mīkstam, vai es to vienkārši pārcepu?
Viss atkarīgs no Tavas gaumes! Ja vēlies ķirbīti stingrāku, griez biezākās šķēlēs (vai tikai uz pusēm) un cep mazāku laiku.
Paldies par vienkāršo un tik ļooti gardo recepti.Sviesta ķirbīti iegādājos centrāltitirgū, bet tur pārdevējas to apzīmē kā riekstu ķirbīti. Vēl ir pārdošānā, bet cenu amplitūda ir no 0,40 līdz Ls 1.00 kg.
Gatavoju šo ar spagetti ķirbi (cepot mīkstums sadalās tādās kā garās šķiedrās) – bija ēdams 🙂 Tas, ņemot vērā, ka man tīra ķirbja garša īpaši neiet pie sirds. Galvenais ir visu ķirbi apziest ar eļļu, lai nekļūst sauss.
uztaisīju šo ķirbīti, ļoti garšīgs bija atklājums par ceptajām salvijas lapiņām, kuras noteikti izmantošu vēl. arī pats ķirbis bija super, tikai gan mans vīrs, gan mamma izrādījās Ķirbju Nīdēji.
Nu, mīļie, šis ir ļoooti labs!!! Paldies Kristai un Džeimijam:) un ķirbju ražai, kas mums šogad ienācās! Priecīgi veroties uz vēl 7 brīnišķīgajiem Butternutiem, kas rindojas stūrī – pateicībā Ilze:)
un vēl – vai nav šoruden ienākusies vēl kāda ķirbju recepte? Man ir izaudzēti arī Hokaido un ‘Muscade de Provence’ feinie ķirbji – nez vai pēdējos ar varētu šitā cept vienkārši gabaliņos cepeškrāsnī?
piedod… spēju tikai cept, blenderēt un saldēt bērnam… pieaugušo receptēm nesanāk laika…
Dievinu šo neparasto ķirbi! Paldies jums par ķirbīša angļu vārdu, tagad varēs čekot ārzemju blogos. Noteikti mēģināšu jūsu receptīti, jo tā tiešām izskatās garda!
Jā, arī es šogad sagaidīju Skvoša sēklas no ārzemēm (tagad gan tās var nopirkt arī pie mums). Nu vareni auga. Īstenībā, salīdzinot ar tik ierastajiem ķirbjiem, šim ir pavisam cita gan konsistence, gan garša. Neesmu mēginājusi taisīt “saldo variantu”, bet ar sāli un pipariem ir ļoooti gards. Un galvenais, tas ir tik sātīgs, ka nemaz daudz ieēst nevar. Tā garša arī – ne ta gaļa, ne kartupeļi… Ārzemju lapās tiek teikts, ka Sviesta ķirbis esot visgarģīgākais blenderēts biezzupās kopā ar batātēm (saldajiem kartupeļiem). Nav mēģināts, ej nu zini kas kuram garšo.Un tas gan – šis ķirbis garšo pat tiem, kuri ķirbjiem iet ar līkumu.
Starp citu – Sviesta/riekstu ķirbjiem (vismaz ārzemēs) ir divas variācijas – vasaras un ziemas. Ziema, protams, glabājas daudz ilgāk.