“Madaras” dzērieni – daudzsološs troksnis, kas liek vilties

Sep 3, 2010 | Pārdomas | 34 comments

Pirmo reizi vienu no Madaras jaunajiem dzērieniem noprovēju karstā vasaras pievakarē, kad gadījās būt universālveikalā “Centrs”. Garšoja lipīgi saldeni un slāpes neveldzēja, ko es cerēju norakstīt uz faktu, ka dzēriens bija remdens – Madaras veikaliņos toreiz vēl nebija ledusskapju.

Nedēļas nogalē nopirku visus četrus un ieliku ledusskapī kārtīgi atdzesēties. Baudīju tos, salietus glāzēs, cenšoties identificēt atpazīstamas garšas un saprast kurš varētu būt kurš. Manas izjūtas un pārdomas:

Garša
Visi vēlaizvien garšoja lipīgi saldeni, attāli atgādinot atmiņas par padomjlaika gāzētajām limonādēm. Nekas īpašs. Diviem tumšākās krāsas dzērieniem garša bija pilnīgi nenosakāma – neuztaustīju nevienu izteiktu, atpazīstamu noti. No abiem pārējiem, vienā izteikti dominēja krustnagliņas (tas izrādījās Ralph Pumpkin – tiem kas nezin, tas ir dzēriena nosaukums), otrā diezgan uzmācīgs mentols (Anna Mint).

Sastāvs
Izpētot sastāvu, atklājās vesela bagātība: dzērienos papildus ūdenim, fruktozes sīrupam, bāzes sulai un oglekļa dioksīdam pievienotas iespaidīgas garšaugu buķetes, piemēram mārsila un sūrenes lakstu, eikalipta lapu, ceļmallapu, bērzu un priežu pumpuru ekstrakti, vai atkal ziedputekšņu, kurkuma, piparmētru lapu, ķimeņu, diļļu sēklu un piparmētru ēteriskās eļļas ekstrakti. Tas viss protams izklausās smalki, bet jautājums paliek – kāda no šiem ekstraktiem jēga, ja sagaršot tos nevar un rezultātā labākajā gadījumā viena dominējoša garša aizslauka visas pārējās, sliktākajā – neviena no garšām nav nosakāma, jo visas noslīkst viena otrā? Neviļus pieķēru sevi pie domas, ka šis sastāvs ļoti atgādina to, kas rakstīts uz Madaras šampūnu un krēmu tūbiņām, kas laikam ir loģiski, ja atceramies, ka Madara ir guvusi pelnītu slavu par saviem kosmētikas produktiem.

Es tomēr sagaidu atsķirīgas lietas no krēma un gāzēta dzēriena. Bezalkoholiskus dzērienus galvenokārt lietoju, lai veldzētu slāpes un viens no galvenajiem izvēles kritērijiem ir, vai man tas garšo. Ja es vēlos veselību, ko sniedz dažādu garšaugu medicīniskās īpašības un vitamīni, tad krāsainas, gāzētas limonādes būs pēdējā vieta, kur to meklēšu – var taču izvēlēties dzert svaigi spiestu sulu, zāļu tēju vai vienkārši ūdeni. No šī viedokļa raugoties, viss smalko sastāvdaļu kopums Madaras dzērienu pudelēs šķiet vienkārši izniekots.

Iepakojums
Sākšu ar to, kas mani kaitināja visvairāk: apaļais štempelis uz pudeles kakliņa ar uzrakstu “100% clean”. KAS tieši ir vēstījums? Ka pudele ir izmazgāta, pirms tur kāds lēja iekšā dzērienu? Ka tas ir kas pozitīvs un uzsverams salīdzinājumā ar citiem dzērieniem citās pudelēs, kas laikam ir netīras, jo nav apzīmogotas ar šo mistisko pašpiešķirto štempeli?  Kāpēc angliski? Jo latviski “100% tīrs” izklausās vēl mulsinošāk lai neteiktu galīgi stulbi?

Nosaukumi: man šķiet provinciāli apzīmēt gāzētus dzērienus ar angļu personvārdiem, un tad tos tirgot vietējā tirgū. Atkal jāprasa, kāpēc? Lai izskatītos tā “ārzemnieciski” un tāpēc īpaši stilīgi, vai kā? It kā puse no teksta ir latviski, tātad eksportam konkrētā pudele nav domāta. Nesaprotu.

Tālāk neizbēgami jāpievēršas penterim, kas rakstīts uz etiķetes, lai uzburtu katra konkrētā “personāža” tēlu. Tas domāts, lai jūs saprastu, kādās situācijās katru dzērienu lietot (“pie ugunskura kopā ar somā saņurcītu sviestmaizi”  vai ” pirms rīta rosmes”? “operas starpbrīžos” vai “dārza svētkos ar kameransambli”?) un ko tur sagaršot, ja līdzīgi man, nespējat sagaršot neko īpašu vai arī tikai krustnagliņas tā vietā lai taču sajustu bagātīgus skuju un meža ogu toņus, ziedputekšņu pēcgaršu vai plūmju notis.  Nezinu, varbūt ir patērētāji, kam patiesi palīdz, kad tirgotājs pasaka priekšā, kā dzērienam jāgaršo vai kādās dzīves situācijās to lietot. Man tas šķiet lieki (lai neteiktu kaitinoši), jo tādus lēmumus pieņemu pati. Tās taču nav zāles, kam raksta virsū, vai tās lietot rītā vai vakarā…

Īsumā…
Neskatoties uz to, kas rakstīts uz pudelēm par plūmju notīm vai piparmētru vēju, man Madaras dzērieni ne pārāk garšo. Tā bija skumja vilšanās – gan pēc pozitīvā iespaida un lietošanas pieredzes ar šī zīmola kosmētiku, gan pēc daudzsološā trokšņa, kas ap dzērieniem visas vasaras garumā tika regulāri uzjundīts sociālajos tīklos un stilīgos pasākumos.

Ierosinājums
Ir viens vasarīgs bezalkoholisks dzēriens, ko Latvijā neviens neražo un arī importētu nopirkt nevar – īstā limonāde (lemonade no vārda lemon=citrons), kuras sastāvā ir citronu sula, cukurs un gāzēts vai negāzēts ūdens. Tieši tik vienkārši un sagadīšanās pēc arī ļoti garšīgi. Limonādei ir daudz dažādas versijas – ar laima sulu, greipfrūtu sulu, ingveru, bet katrā no versijām dominē viena garša, nekonkurējot ar citām, un kopējais efekts ir dzidrs, atsvaidzinošs un pārliecinošs. Varbūt tā ir ideja Madaras dzērieniem uz nākošo vasaru?

34 komentāru

  1. Indra

    arī es jutos vīlusies, pagaršojot Madaras dzērienus. esmu gan nogaršojusi tikai divus, bet pārējie divi vairs mani nemaz neinteresē, jo garša ir ļoti ķīmiska un nedaudz atgādina tarhūnu tajā ziņā, ka visas sastāvdaļas sajaucas kopā un veido tādu īpatnēju, šķebinošu garšu. un – nepilns lats par to mazo, pudelīti? paldies, es labāk dzeru ūdeni!

  2. Zane

    Man šo dzērienu garša atgādināja vannas ekstraktu ar skuju aromātu,nu kaut ko ne-dzeramu. ķīmiska, dīvaina garša.

  3. zīle

    šis dzēriens arī neapstiprināja manas ekspektācijas. Gaidiju kaut ko dabīgu un svaigu, dabuju atšālējušos sidru.

  4. pagnija

    Pilnīgi piekrītu!! Es vēl rindkopu būtu veltījusi viedoklim, ka Madaras dzērieniem ir par daudz burbuļu, uzgāzēts tā, ka dzēriens bez maz uzkāpj degunā-par daudz uzgāzēts.. veak.
    Ceru, ka nākamvasar būs limonāde 🙂

  5. Rita

    Vai nav tā, ka pārāk daudz Tevis kas kaitina?

  6. Zanda

    😀 😀 😀 haha, pilnīgi piekrītu. Tieši tādas bija arī manas izjūtas. Gaidīju kaut ko oriģinālu, tomēr nācās vilties. Varbūt nākošreiz būs labāk 😉

  7. kristine

    domāju, ka bērniem patiktu, ņemot vērā, ka daudziem ir tendence uz burbuļūdeņiem krāsainās pudelēs…Kolas aizvietotāji:)

  8. MD

    Nēēē! Tur bija viens dzēriens, kas tik izteikti netīkami garšoja pēc ķirbja (lai gan man tie pat ļoti garšo). Mans bērns nedzer kolas un dzirkstošos dzērienus, bet šie tomēr PAMATĀ viņam gāja pie dūšas – teica, ka esot bērnu šampis. 🙂

    No visiem ļaunumiem mūsu ģimene izvēlētos vismazāko
    launumu – to rozā… 🙂

  9. Diana

    Esmu pagaršojusi ķirbja dzērienu, kur tiešām izteikti sitas cauri krustnagliņu garša. Man tā bija par spēcīgu, kā arī stipri par daudz gāzēts. Kopumā pudele mājās nostāvēja pusatvērta ilgu laiku, jo neviens to nevēlējās izdzert. Vīrs nogaršoja arī citus dzēriena veidus, bet arī tie negāja pie sirds.

    Kopumā noteikti neiegādāsimies šos Madaras izstrādājumus.

  10. Zebranete

    Katrā gadījumā es gaidīju arīdzan citu garšu, bet jāsaka, neskatoties uz publisko nopelšanu, man garšoja. Iespējams tas dēļ manas alkmes reizi pa reize pēc burbuļūdeņiem un specifiskām garšām. Un lipīgi vien palika pirksti, kas no sagāzētā dzēriena tapa mitri, to cenšoties atvērt. Man garšoja, bet vārdu “eko” gan neattiecinātu, tas par skaļu teikts.

  11. Sabine

    Protams, katram ir tiesiibas uz savu viedokli, vieniigi skumdina fakts, ka tiek veltiits tik daudz laika un vaardu, lai produktu nopeltu, taads negatiivisms. Kam no taa paliek labaak?
    Katram tacu sodien ir iespeejas piedaavaat tirguu ko nu kaa veelas un ir arii tiesiibas izveeleeties. Ak dievs, nu ja jau tik slikts, tad nevajag pirkt, dzert un var vienkarsi ignoreet. Man garso, uzskatu, ka taa ir lieliska alternatiiva, piemeeram, kolai, alkaholam, kad negribas u.tml., un teksti uz etiketeem ir burviigi!

  12. Armands

    Sabīne, diez vai kādam paliek labāk, vienkārši cilvēki pagaršoja un izteica savu viedokli. Neviens no viedokļa izteicējiem nav vainīgs pie tā, ka, liekas, ka ar drinkiem Madarai nesanāca. Ekokosmētiku tak reti kurš nopeļ un ar negatīvismu nodarbojas. Tāpēc, ka ekokosmētika ir izdevusies. Drinki, kā izskatās – nē.

  13. Laura

    oo, cik brīnišķīgi, ka vienā mazā pudelītē var atrast tik daudz tracinošā! Dzīve un pasaule visā tās daudzveidībā noteikti dāvā vēl miljoniem šādu iespēju piepildīt laiku.
    Aplūkojot tracinošos tekstus uz dzērieniem, ieteiku turpināt apcerēt arī to, ka uz tādu operu (kuras starpbrīdī ieteikts dzert) dzērienu nemaz rokassomiņā nevar normāli paņemt līdz!
    vairāk prieka Tev, Krista! 🙂

  14. Krista>Sabīnei

    Manuprāt, konstruktīva kritika vairo produktu un pakalpojumu kvalitāti, no kā ieguvēji ir visi. Kvalitatīvu, inovatīvu, veselīgu pārtikas produktu mūsu tirgū noteikti nav par daudz!

  15. Kristīne

    es varu tikai piekrist Kristai
    turklāt – viedoklis taču caur caurēm argumentēts

  16. Anonymous

    tā jau domāju, ka tie dzērieni ir gimmick un nekas vairāk. labi, ka nenopirku. paldies par šo rakstu.

  17. ikuu

    bet man gan garšo:) vienīgi pudeles forma atgādina mazos alkoholiskos un bail, ka policija uz ielas liks maksāt sodu:) tas gan vairāk velk uz jautrības puse, nevis uz kritiku

  18. Andra

    Man tas Ķirbja kungs, kārtīgi atdzesēts un ieliets baltvīna glāzē, garšoja. Pārējie gan daudz ar saldu, tādēļ neesmu pat īsti nogaršojusi. Piekrītu, ka nosaukumi neveiksmīgi un tas “100% clean” vispār sviests. Bet varbūt vajadzētu viņiem pašiem piedāvāt palīdzību? Nē, es to nesaku no pozīcijas ” viegli kritizēt” – vienkārši ļoti jau gribas, lai mums ir savi veiksmīgi produkti, tāpēc šķiet, ka vajadzētu drīzāk kaut kā pozitīvi iesaistīties, ja ir viedoklis.

  19. Baiba

    Madaras dzērieni tiešām neiedvesmoja mani pat tik tālu, lai atvērtu maciņu- un labi vien bija.
    Patīkams pārsteigums šovasar bija Čili picērijās piedāvātais Chilli ūdens- ar svaigu gurķi, piparmētrām, greipfrūtu- laikam bija 3 veidu- spirgtuma alternatīva citron ūdenim 🙂

  20. DaceR.

    man ļoti garšoja. vasarā auksts, atsaldēts, pa taisno no kakliņa. īpaši AnnaMint. arī pārējie. un garšu buķetē tomēr sajutu vairākas nianses.
    p.s. es gāzētos dzērienus gandrīz tikpat kā nelietoju, bet uz šiem burtiski uzsēdos.
    cik cilvēku, tik garšu un sajūtu 🙂

  21. MADARA Drinks

    Palies, Krista, par atklāto aprakstu. Esam nolēmuši ņemt vērā mūsu klientu ieteikumus, un tuvākajā laikā uzlabot garšu dzērieniem, aicinot talkā Jūs un citus. Vai Jūs būtu ar mieru nogaršot mūsu dzērienus, izteikt savu viedokli par katru, ieteikt kurā virzienā uzlabot viena vai cita dzēriena garšas buķeti?

  22. Krista>MADARA Drinks

    Prieks, ka mans un citi viedokļi jums noderēja! Labprāt iespēju robežās palīdzēšu.

  23. EmPee

    absolūti pilnībā un galīgi piekrītu katram vārdam!!!

  24. Evita

    Vīrs atnesa mājās kā pirmo jaunumu Madaras dzērienu – zaļo ar mētru, ja nemaldos. Man palika tikai viens komentārs : piparmētru adekalons, bet ne dzēriens. Neredzu kāpēc vajadzēja sākt ražot šādu nišas produktu, kad daudz veselīgāk ir nopirkt smilkšķērkšķu sulu!

  25. lili

    nepārāk garšīgs madaras draņķis

  26. Ilze

    Bet tā cena! Vienkārši astrāla!
    Toties labs un garšīgs ir latviešu “Ābolītis” zaļā stikla pudelē. Mazliet naivi, bet ļoti patīkama un vienkārša limpene. 🙂

  27. Reinis

    +1 Ilzei. Vēl dzerami, lai arī cenas ziņā vienā kategorijā ar man netīkamajiem Madaras dzērieniem, ir Gruzijā ražoti dzērieni, kuru nosaukumu gan neatceros, stikla pudelēs.

  28. Sandy

    Laimēju dzērienu komplektu un ar nepacietību gaidīju, datumu, kad sāks tirgot un varēs iet pakaļ. Tad pirmajā kopīgajā brīvajā dienā rīkojām svinīgu ģimenisku degustāciju. Ak jel…. viss beidzās ar konkursu par pretīgāko garšu – jo katrs dzēriens, kas tika pagaršots, tika atzīts negaršīgāks par iepriekšējo. Neatceros vairs precīzi, bet liekas, ka vislabākais likās kaut kas ar meža ogām – sagaršoju kaut ko rūgtenu, kas attāli atgādināja erzac brūklenes. Nu, krustnagliņu dzēriens pārliecinoši uzvarēja kā pretīgākais. Bija interesanti – visa tā kampaņa, mūsu cerības un pati degustācija – beigās riktīgi izsmējāmies 😀
    P.s.Protams, nopriecājāmies, ka nauda netika izdota.

  29. saprge

    lasot šo, atcerējos, ka no laimētajām 4 pudelītēm viena tā arī netika atkorķēta un stāv dušas telpas kaktā blakus tīrīšanas līdzekļiem. kaut kā nejauši tur aizplanēja, tā arī palika.

  30. Līga

    Lasīju un domāju – gluži kā es būtu uzrakstījusi. Nogaršoju 1 x vienā brīvdabas pasākumā, kur bijām aizbraukuši ar visiem bērniem. Diez vai jebkad vairs būšu šiem produktiem pircējs. Man bij ļoti nesaprotams – kādēļ jātaisa tāds garšu mikslis, ja dzērienam iespējama tīraka, vienkārsāka un līdz ar to – izcilāka garša. Ne par velti teiciens – kas par daudz – tas par skādi. Centušies nu ļoti…Pārāk.

    Otrs, kas pierādās šādos gadījumos – latvieši nemāk uzklausīt viedokli. Visu uztver kā negatīvismu u.c Bet kādēļ gan būtu jaklusē vai jadzied slavas dziesmas produktam, kas ir galīgi garām? Īpaši ja potenciāls un iespējas ir radīt ko ļoti labu. Vai tad tirgū mēslu trūkst?

  31. madarakd

    Prieks, ka MADARAdrinks atsaucās uz šo komentāru, tas vismaz parāda ieinteresētību. Lai arī man dzērieni visā visumā garšoja, visiem neizpatiksi, un tā jau arī labāk. Vienam gan piekrītu ar visām četrām – tīrs dzēriens ir labāks par importa kolu, bet paštaisīts ir labāks par jebkuru citu.
    P.S. paldies, Krista, par lielisko blogu, šo atdresi tagad turu pie saviem regulārajiem “bookmarkiem”. (:

  32. edgars

    Teksta autorei bījusi smaga bērnība un rūgta dzīve. Cita skaidrojauma te nav. Vai par katru pārtikas produktu Jūs kaut kur rakstāt, jebšu uz Madaras produkciju ir īpašs zobs??

  33. Jānis

    MADARA dzērienus neesmu nogaršojis, bet viedoklis man ir.
    Manā bērnībā veikalos varēja nopirkt dzērienu, kas saucās “Ķirbju sula ar mīkstumu” vai kaut kā tamlīdzīgi, iepakots bija aizvākotās burkās; mēs ar puikām šo patērējām, izdurot vāciņā divus caurumus un izdzerot tur pat pie veikala. Nezinu, kas tur bija iekšā, bet atmiņās tas ir palicis kā pasaulē garšīgākais un veselīgākais dzēriens, kuru diemžēl vairs neražo (tas laikam ir stāsts par zāli, kas agrāk bija zaļāka).

Submit a Comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.




Ēdiena gatavošana ir dzīvības turpināšanai vitāli nepieciešama funkcija, kur prieku sniedz gan process, gan rezultāts. To var izbaudīt ar acīm, garšu, tausti, smaržu un citām maņām. Tas ir veids kā iepazīt citas kultūras. Tā ir pārsteigumu pilna radoša nodarbe, kurā dalīties ar mīļoto cilvēku. Vārdu sakot, gluži kā sekss 🙂


Jaunākie komentāri