Šakšuka jeb olas tomātu mērcē

Okt 19, 2013 | Dārzeņi, Receptes, Šis un tas

Šis brīnišķīgi vienkāršais Ziemeļāfrikas izcelsmes ēdiens derēs gan vēlās brokastīs, gan pusdienās, gan vienkāršās vakariņās.

P1010232

Ēdienu ar foršo nosaukumu šakšuka virtuālās kulināro sarunu telpās biju manījusi jau agrāk. Nez kāpēc tas man izklausījās kādu nieku par darbietilpīgu, lai veltītu lielāku uzmanību – līdz brīdim, kad grāmatā “Mad Hungry” (autore Lucinda Scala Quinn, grāmatnīca LukaBuka) atradu vienkāršu bāzes recepti, ko tālāk sarežģīt katrs var pēc savas gaumes. Viena versija, ko kādudien gribu noprovēt, pieder Yotam Ottolenghi.

Vielas 1 porcijai

1-2 olas
400 g bundža konservētu tomātu savā sulā
olīveļļa, sviesta piciņa
neliels sīpols
1 ķiploka daiva
drusku svaigs sakapāts čili pipars vai kaltētas čili pārslas
naža gals cukura, sāls, pipari pēc garšas
grauzdēta maize, rīvēts cietais siers un zaļumi (pētersīlis vai kinza) pasniegšanai

Gatavot:

Svarīgs ir pannas izmērs: vienai porcijai jāņem maza panna (ap 20 cm diametrā) vai katliņš, savādāk mērce būs pārāk plānā kārtiņā un nekādu olu tajā neizvārīsi. Recepti palielinot, jāņem lielāka, ar augstām malām – doma ir, lai mērce ir tik biezā kārtā, ka tajā ērti var izsautēties olas.

Tātad, gatavo tomātu mērci: olīveļļā un sviestā sasautē sasmalcinātu sīpolu un ķiploku, pievieno tomātus, garšvielas, un uz nelielas liesmas karsē apmēram 10 minūtes. Tad izveido mērcē iedobes un tajās uzmanīgi (nepārsitot dzeltenumu) ielaiž olu/-as. Pannai uzliek vāku un vismazākajā karstumā sautē 5 minūtes – vairāk vai mazāk pēc izvēles, atkarībā no tā, cik cietu vai plūstošu jūs vēlaties savu olu.

Sekojot oriģinālajai šakšukas tradīcijai, katra porcija būtu jāgatavo un jāpasniedz atsevišķā pannā, kur ēšanas laikā mērcē maizīti. Man liekas praktiskāk olu un mērci pārliet grauzdētai maizes šķēlei, beigās visu apkaisot ar sāli, pipariem, sieru un zaļumiem.
Ēdiena gatavošana ir dzīvības turpināšanai vitāli nepieciešama funkcija, kur prieku sniedz gan process, gan rezultāts. To var izbaudīt ar acīm, garšu, tausti, smaržu un citām maņām. Tas ir veids kā iepazīt citas kultūras. Tā ir pārsteigumu pilna radoša nodarbe, kurā dalīties ar mīļoto cilvēku. Vārdu sakot, gluži kā sekss 🙂


Jaunākie komentāri