Zosu aknu pastēte

Dec 28, 2012 | Gaļa, Receptes | 0 comments

Tamāra, no kuras Centrāltirgū nu jau vairākus gadus pērku tītarus, šogad man uz svētkiem laipni uzdāvināja kaudzi ar zosu aknām. Tās nav foie gras materiāls, bet pastēte, gatavojot līdzīgi kā no cāļu aknām, sanāk labu labā. Pat vēl labāka, kā apgalvoja mans tētis!pastesmaize

Vielas:

Zosu aknas (500 līdz 1000 g, vai cik nu jūs vienā piegājienā vēlaties cept un blenderēt)
Sīpols
Olīveļļa
Sviests (ap 100 g, daudzums atkarīgs no aknu apjoma un trauciņu platuma, ko grasaties noklāt ar kausētā sviesta “aizsargplēvīti”)
Saldais krējums (ap 100 ml)
Konjaks vai brendijs (ap 50 ml)
Sāls, svaigi malti pipari (es ņēmu baltos), šķipsna smaržīgo piparu, ja ir pie rokas
Dekorēšanai, ja vēlaties – zaļie graudu pipari marinādē

Gatavot:

Aknas noskalo aukstā ūdenī, nosusina, izgriež plēves un tauku krikumus, sagriež apmēram vienāda izmēra palielos gabalos un apsāla/appiparo. Mazā katliņā ūdens peldē vai nelielā karstumā izkausē apmēram 75 g sviesta.

Sīpolu nomizo un smalki sakapā. Pannā uzkarsē olīveļļu un nelielu sviesta piciņu, uz nelielas uguns sasautē sīpolu, palielina karstumu un pievieno aknas (ja to ir daudz, jācep vairākas pannas tā, lai tās “izretinātas” apcepas ātri, nevis ilgi sautējas lielā kaudzē), veikli apcep tā, lai vidū vēl sārtas. Uzkaisa smaržīgos piparus. Kad aknas saceptas, pielej konjaku un karsē, līdz alkohols iztvaiko, vienlaikus maisot un saskrāpējot no pannas visus garšīgos krikumus. Drusku atdzesē, tad aknas kopā ar gardo mērcīti no pannas liek blenderī, pievieno kādu sviesta piku un tik daudz krējuma, lai varētu viegli sablenderēt, un blenderē, līdz masa vienmērīga. Šajā brīdī pastētē var iemaisīt dažus veselus zaļo piparu graudus (var tos atstāt beigās dekorēšanai).

Pastēti krāmē bļodiņās, nolīdzina virsu un pārlej ar kausētu sviestu. Tam virsū gardai dekorācijai vai uzlikt dažus no marinādes izķeksētus zaļo piparu graudus.

Man šī pastēte liekas gana laba arī bez citām piedevām, bet jūs, protams, varat to papildināt pēc saviem ieskatiem ar dažādiem garšaugiem – salviju, timiānu u.c. Īpaši labi tā garšos uz pašceptas maizītes!

0 Comments

Submit a Comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.




Ēdiena gatavošana ir dzīvības turpināšanai vitāli nepieciešama funkcija, kur prieku sniedz gan process, gan rezultāts. To var izbaudīt ar acīm, garšu, tausti, smaržu un citām maņām. Tas ir veids kā iepazīt citas kultūras. Tā ir pārsteigumu pilna radoša nodarbe, kurā dalīties ar mīļoto cilvēku. Vārdu sakot, gluži kā sekss 🙂