Par šo pastēti esmu saņēmusi vislielāko komplimentu, kādu vien iespējams. Proti, kādam labam draugam tā tik ļoti garšoja, ka viņš noskaidroja, ka man ledusskapī ir vēl pāris bļodiņas, un tad mīļi palūdza, vai nevar vienu paņemt līdzi uz mājām.
Šīs pastētes sagatavošana aizņem apmēram pusstundu, neskaitot pāris stundas (vai nakti), ko tai būtu labi pavadīt ledusskapī.
Vielas:
500 g vistas aknu
1 vidēja izmēra burkāns
2 nelieli seleriju kāti
1 vidēji liels sīpols
nedaudz svaigas garšvielas – piemēram, salvijas lapas un/vai timiāns
100 ml sausā vermuta vai baltvīna
150 g sviests
100 ml saldais krējums
sāls, pipari
marinēti zaļi piparu graudi, dabūnami mazās burciņās (bez tiem var arī iztikt)
olīveļļa
Gatavot:
Aknas nomazgā aukstā ūdenī, nosusina un attīra no tauku krikumiem, asinsvadiem un dažādiem citiem netīrumiem (tos nogriež nost un izmet), sagriež palielos gabalos. Apmēram pusi sviesta uz ļoti lēnas uguns izkausē. Burkānu, seleriju un sīpolu notīra un sīki sakapā (es tos sametu mazā elektriskā smalcinātājā, kas ir ļoti ērti). Salviju sīki sagriež, timiāna zariņiem nobrauka lapiņas. Pannā uzkarsē pāris ēdamkarotes olīveļļas, iemet eļļā nelielu sviesta gabaliņu un uz nelielas uguns sasautē sakapātos dārzeņus – tā lai ir mīksti, bet nesacepas pavisam. Noliek malā bļodā, izslauka pannu sausu un tajā atkal uzsilda olīveļļu ar drusku sviesta. Liek pannā aknas un veikli apcep diezgan lielā karstumā, regulāri apgrozot, pāris minūtes – tā, lai vidū vēl sārtas. Pieliek klāt saceptos dārzeņus un garšvielas, pielej vīnu vai vermutu un visu kopā samaisa un sasautē vēl pāris minūtes, kamēr alkohola lielums iztvaikojis. Pielej saldo krējumu, labi samaisa un beigās pēc garšas pieber drusku sāli un piparus. Pannu noņem no uguns un ļauj drusku atdzist. Pēc tam pastēte jāsablenderē kopā ar gabalos sagrieztu atlikušo sviestu – es lietoju V-veida kokteiļu/zupu blenderi. Sablenderētā pastētē iemaisa iekšā ēdamkaroti veselos zaļos graudu piparus, ja ir izlemts tos lietot. Pašās beigās pastēti iekrāmē bļodiņās, nolīdzina virsmu un tad ar karoti pārlej pāri kausēto sviestu (sviests kausējot būs sadalījies trīs kārtās: pirmā kārta ir baltas putas pašā virsū (to esamība ir atkarīga no sviesta kvalitātes. ja ir trāpījies izcili kvalitatīvs sviests, tādu putu var arī nemaz nebūt), kas ar karoti jānosmeļ un jāmet ārā. Pastētei virsū jālej vidējā, dzelteni caurspīdīgā kārta. Apakšā paliks pienaina kārta, kas nav lietojama. Tas patiešām nav tik sarežģīti, kā izklausās!
Man beigās ļoti patīk pastētes “noformēt” – visvienkāršākais veids ir sviesta kārtiņā iemest iekšā dažus veselus konservētos zaļos piparu graudus. Drusku darbietiplīgāk, bet ļoti skaisti ir pastētēm virsū izveidot rotājumu no eļļā saceptām salvijas lapām (kā bildē) – mazā katliņā uzkarsē neitrālu augu eļļu (piemēram, vīnogu kauliņu), un uz minūti tur ieliek karsēties veselas salvijas lapas, ko tiklīdz tās ir sacepušās kraukšķīgas, ar putukaroti izzvejo, atdzesē uz papīra dvieļa loksnes un tad izkārto sviesta kārtiņā pastētes virsū.
Jebkurā gadījumā, pastētēm jāļauj atdzist, pēc kam tās var uzglabāt ledusskapī nedēļu – sviesta kārtiņa kalpos kā hermētisks vāciņš, kas neļaus tai sabojāties.
Es seleriju vietā lieku pētersīļa sakni. Un dvēsele lido.:)
Sakiet, šis apjoms :500gr. vistu akniņu: cik daudz galā tā labuma sanāk(spriežot pēc labajām atsauksmem, pati vēl tikai mēģināšu) ? man mājā allaž badīgi vīrieši:)
Divas nelielas bļodiņas 🙂 ja taisi pirmoreiz, novērtē apjomu pati, tad jau nākamreiz zināsi, kā palielināt! Sastāvdaļu daudzumu var drusku variēt, tā nav kūka, kur jāskaita līdz gramam. Pastēte ir gaužām sātīga, saki saviem vīriešiem, lai smērē plānā kārtiņā! Ceru, ka jums visiem labi garšos!
Dace>Kristai
Paldies par jauko /gardo recepti!! sanāca dievīga! man sanāca pat 3 nelielas bļodiņas. esam visi sajūsmā!
Man prieks, paldies par atsauksmi 🙂
Laimīgu Jauno gadu! Šīgada pirmais kulinārais piedzījums ir ledusskapī. Šī nav pirma reize, kad gatavoju šo lielisko pastēti. Gribēju vien piebilst, ka bļodiņas mani tā iedvesmoja, ka Safi cepļos nopirktu dažus podnieku darinājumus.
tikko pabeidzu taisīt pastēti… ja būtu zinājusi, ka tas ir tik vienkārši, sen jau vairs nepirktu veikalā, jo sanāca vienkārši dievīga…paldies par recepti!
Paldies. Lieliska recepte! Ātri, lēti, garšīgi. Sanāca maiga pēc konsistences un “spēcīga” pēc garšas. Vēlreiz, paldies par recepri!
Krista, paldies par lielisko recepti. Tiešām gardi. Nav sarežģīti. Pēc pirmā mēģinājuma var sākt veikt ekspermentus… Paldies!
ļoti garšigi:)
Briiniskjiigas receptes/ padomi / komentaari!!!! Esmu sajuusmaa par Juusu lapu. Viss ar glanci. Paldies:)
Paldies par garžīgo receptīti. Mans dēls pastētei pat neļauj atdzist un min iekšā jau karstu! 🙂 Vēl es esmu sākusi taisīt lielopu-vistas pastēti pēc šīs pašasreceptītes. Sanāk ļoti labi!
Liels paldies par so recepti,tiko biju iegajis draugu portala
,,tetiem lv,,bet tur ka parasti ir kautkadas problemas lai kaut ko tadu atrastu.
Wow tik laba recepte! It seviski tamdel,ka aknu pasteste ir manu nistamo edienu saraksta, BET si pastete ir tik garda pat man! Gatavoju viram, bet edisim, ka radas, abi 🙂 Pagaidam neliku klat ne salviju, ne zalos pipargraudus, sanaca debeskiga.
Sveika, Krista! Esmu taisījusi šo pastētes recepti ar vistas akniņām, sanča ļoti garda. Mednieks atveda brieža aknas, un domāju: nez vai arī tās šai receptei derētu? Neesat mēģinājusi ar medījumu aknām gatavot?
Nē, neesmu – man liekas, medījuma aknām, kas ir pulka lielākas, ir citi gatavošanas nosacījumi, piem. vēlams kārtīgi izcept, kamēr mazās vistu akniņas vēlams atstāt vidū sārtas.
Burvīga pastēte! 🙂 tikko pabeidzu, iepildīju bļodiņās 🙂 rīt ciemiņi varēs novērtēt, bet – man jau tagad zināms, ka man pašai šī ir visgardākā pastēte, ko esmu ēdusi 🙂 Paldies par recepti!
Māra, mīļš paldies par jauko atsauksmi – ceru, ka ciemiņiem arī garšoja 🙂
O, jā – ciemiņi slavēt slavēja un šodien atkal ķeros pie pastētes gatavošanas, jo gribas vēl 🙂
Labdien!
Gribēju pajautāt tādu lietu – cik svaigas salvijas lapas tiek pievienotas uz 500g vistu akniņu?
Jau sen gribēju šo uztaisīt, bet… nu, kā parasti. Vakar beidzot saņēmos, un ir tik labi, kā gaidīju. Par spīti tam, ka aizmirsu pieblenderēt sviestu, to atradu uz galda pēc tam, kad pastēte bija sapildīta bļodiņās.
Krista, paldies par šo blogu! Lai nākamais gads nes daudz prieka!
Arī man patīk recepte, bet vienmēr esmu izlaidusi “marinētos zaļos piparu graudus”. Netieku gudra, kas tie ir? 🙂 Varbūt kaperi?
Tikko pagatavoju ar brieža aknām. No baltvīna mājās bija palicis tikai rabarberu pussausais dzirkstošais vīns, bet rezultāts, šķiet, vienalga būs gards. Lieliska recepte!! Paldies, Krista! Vai Jums ir kāda iecienīta tortillas recepte? Tortillas stāv jau kādu mēnesi, būs pavisam saskumušas:)
Manai ģimenei ļoti garšo pastētes. Jūsu recepte izklausās loti garšīga . Paldies, ka dalijaties ar to.