Šis ieraksts ir kā publiska pateicība Mufinu Džekam* par to, ka Rīgā (nu, vispār laikam Baltijā) beidzot var dabūt īstus beigeļus!
Kopš jaunā beigeļnīca atvērās, turp galvenokārt dodas tie, kas labi zina, kas ir beigelis un kāpēc tas ir kas īpašs. Es jums tūliņ īsumā pastāstīšu, jo gribu, lai arī visi pārējie pagaršo šo feino maizīti!
Beigeli – angliski bagel vai beigel (pareizas ir abas rakstības) – gatavo no zemā temperatūrā ilgi raudzētas kviešu mīklas, un pirms cepšanas to vāra verdošā ūdenī, kam pievienots miežu iesals. Raudzēšana un vārīšana panāk maizītes īpašo tekstūru, kas ir blīvāka nekā parastai baltmaizei. Tā ir mīksta, elastīga un ļoti garšīga – paostiet to, nokodiet kumosu un jūs sajūtīsiet atšķirību! Beigeļu sastāvā ir tikai kviešu milti (baltie vai pilngraudu), ūdens, raugs un sāls, tie ir piemēroti vegāniem. Dažām versijām virsū uzkaisītas sezama sēkliņas vai cepti sīpoli.
Beigeļi ģeogrāfiski cēlušies no Dienvidvācijas un Polijas, un etniski tie pazīstami kā ebreju ēdiens – tas izskaidro, kāpēc tie ir ļoti populāri pilsētās ar nozīmīgu ebreju īpatsvaru. Ņujorkā tie ir kulta ēdmaņa – tos tirgo gan speciālās beigeļu kafejnīcās, gan deli veikaliņos, gan supermārketos. Populārākais pasniegšanas veids ir šķērsām pārgriezta maizīte, pārsmērēta ar svaigu krēmsieru, kūpinātu lasi (lox), vai sālītu sutinātu liellopa gaļu (salt beef) un sinepēm. Londonā ir divas slavenas beigeļnīcas, abas atrodas blakus pilsētas austrumu galā, Brick Lane ielā, un ir vaļā cauru diennakti – tās īpaši iecienījuši klubu apmeklētāji pēc jautras nakts pilsētā.
Džeks savus beigeļus pasniedz ar dažādām piedevām tā, lai sanāk sātīga pusdienu maizīte: te var izvēlēties gan tradicionāo krēmsieru un lasi, gan gardu pastēti, gan šķiņķi, gan dārzeņus vai, piemēram, vārītu olu salātus. Te ir brokastu beigeļi ar olu un bekonu, un vegānu beigeļi ar spinātiem, hummusu un dārzeņiem. Saimnieks pats rosās aiz letes un atklāti izstāsta, ka beigeļus uz vietas neraudzē un nevāra – tam būtu nepieciešamas pārāk lielas investīcijas – bet ieved saldētā veidā no Anglijas, kur tos ar rokām taisa specializētā beķerejā. Pliks beigelis nav lēts – 0,95 eur – bet kopā ar pildījumu sanāk garšīgas pusdienas par pāris eiro.
Man beigeļi ļoti garšo, un manai meitai arī (parasti nopērku viņai pārīti, vienu viņa nograuž uzreiz, otru grauzdējam nākošajā dienā brokastīs). Ja vēlaties noprovēt, meklējiet Jack’s beigeļus pagrabiņā Baznīcas ielā 8, starp Dzirnavu un Lāčplēša, un sekojiet viņam Tviterī @jsbagelslv, kur tiek ziņots par īpašajiem piedāvājumiem!
*runa protams ir par kulinārās aprindās labi zināmo un ieredzēto dāni vārdā Jack Hansen, kas pirms vairākiem gadiem pie Vecās Ģertrūdes baznīcas atvēra kafejnīcu “Muffins and More”
Tā ir, mēs ar Elzu sēžam un graužam bēgeļus, laikam katrs jau otro :). Nav tik viegli apstāties!
Gāju garām, ieinteresēja nosaukums. Meitene izsmeļoši pastāstīja. Tas pats ūdenskliņgeris vien ir. Padomju laikā, kad gāju skolā, pirkām par 5 kapeikām. Tagad maksā 1.50 EUR. Garšīgi, bet priekš maizītes padārgi. Pievieno vēl lasi vai kādus salātus, sanāk jau 3.50 vai 4.20. Tas tomēr sanāk amerikāņu neveselīgais ēdiens – maize paliek maize. Par tādu naudu var kārtīgu veselīgu silto pusdienu porciju apēst.