Man liekas diezgan loģiski, ka pirmais raidījums “Ēdiena daba” būs par pamatlietām: bioloģiski audzētiem graudiem un maizīti, ko no tiem cep Svētes maiznīcā.
Ciemos pie Ināras un Māra uz “Kūdrājiem” Aizputes pagastā braucām pašā graudu kulšanas karstumā, griežot ceļu neskaitāmiem kombainiem un kravas mašīnām. Tur dzīvojāmies pa tikko nopļautu rudzu lauku, kur no saimnieces uzzinājām, ka bioloģiski audzējot izdodas iegūt ap 50% mazāku rudzu ražu, savukārt auzas labi augot kopā ar pelēkajiem zirņiem, jo tās kalpo kā dabīgs atbalsts lokanajiem zirņu stiebriem. Bioloģiski audzētajiem graudiem ir īpašs vētīšanas un šķirošanas process, jo jāatdala nezāles, kas nav noindētas ar ķīmiju. “Kūdrājos” ir arī dzirnavas, kur graudus samaļ klientam vajadzīgajā smalkumā. Saimniecības dārzā satiku lempīgu mastifa kucēnu vārdā Terors, kas pagalmā slinki ķerstīja vistas un dienās nešaubīgi izaugs par lielu milzeni, gatavu līdz nāvei nolaizīt katru ciemiņu.
Svētes maiznīcā daudz runājām par graudu šķirnēm, tradicionālajām maizes cepšanas metodēm, abrām un ieraugiem, un vērojām maizes tapšanas procesu visā tā garumā. Beigās arī paši laidām krāsnī kukulīšus un ar garajām lizēm vilkām tos laukā!
Ko Ingmārs būs izdomājis taisīt no rudzu maizes? To es neteikšu, lai jums būtu tikpat liels pārsteigums, kā man. Varu vien atklāt, ka maizes zupa vai rupjmaizes kārtojums tas nebūs 🙂
Pirmais raidījums TV3 ēterā jau rīt, plkst. 9.10! Vai vēlāk jebkurā brīdī internetā, TVPlay.
Man liekas ļoti pareizi, ka ir cepēji, kuri cep rudzu maizi tikai no rudzu miltiem. Tāda maize mūsdienās ir retums. Ir daudz diētu, kurās atturas no kviešu miltiem, bet tas nenozīmē atteikšanos no maizes. Tāpēc ir būtiski,lai ražotāji nemānītos un tiešām norādītu visas sastāvdaļas uz etiķetes, cik zinu, daudzi šmaucas un tomēr pievieno kviešu miltus. Man prieks, ka tādi nav visi! 🙂
Lai veicas raidījumam- izzinoši un interesanti!