Rabarberu-zemeņu pīrāgs

Mai 9, 2010 | Kūkas, Receptes | 14 comments

Rabarberu un zemeņu garšas lieliski sader kopā! Māmiņu dienai par godu uzcepu šo darbietilpīgo pīrāgu, kam recepti atradu Financial Times Weekend avīzē (receptes autors ir britu pavārs Rowley Leigh, kas saimnieko “Cafe Anglais” Londonā):

Vielas:

400 g milti
3 tējkarotes cepamais pulveris
1 nepilna tējkarote smalkā sāls
250 g auksta sviesta, taisni no ledusskapja + vēl nedaudz cepamtrauka iesviestošanai
5 ēdamkarotes ļoti auksta ūdens

500 g rabarberi
400 g zemenes
5 ēdamkarotes gaišbrūnā cukura
1 ola
1 ēdamkarote piena

Gatavot:

Taisa smilšu mīklu: lielā bļodā iesijā miltus kopā ar cepamo pulveri un sāli, pieliek klāt mazos gabaliņos sagrieztu sviestu un ar pirkstiem saberž kopā, līdz iegūst rupjām smiltīm līdzīgu konsistenci. Pielej ūdeni un veikli samīca mīklu kamolā, sadala 2 daļās – 1 lielāku par otru – katru daļu saplacina, ietin plēvē un ieliek ledusskapī uz stundu:

Cepeškrāsni uzkarsē līdz 180 grādiem. Rabarberus nomizo un sagriež palielos gabalos, sajauc ar 2 ēdamkarotēm cukura un karstumizturīgā traukā krāsnī cep 10 minūtes. Noliek atdzist. Zemenes nomazgā un noņem kauslapiņas.

Oriģinālā recepte šo pīrāgu paģēr gatavot 23 cm diametra tartes formā. Šodien nevarēju savējo atrast – laikam aizmirsu kādu draugu mājās, kuriem ciemos nesu kūku – tāpēc nācās izlīdzēties ar taisnstūrveida karstumizturīgu keramikas šķīvi (parametri 20×30 cm). Jebkurā gadījumā, trauku izsmērē ar sviestu.

Mīklas ripuļus izņem no ledusskapja. Uz miltainas virsmas izrullē lielāko apmēram puscentimetra biezumā. Tas ir vissmagākais darbs visā procesā – aukstā mīkla ir cieta kā akmens un to izrullēt nav joka lieta. Ja šķiet, ka mīkla ir par sausu un tā plīst kopā, samitrina rokas aukstā ūdenī (vienreiz vai vairākkārt) un mīklu pārmīca, kamēr tā padodas, un tad rullē no jauna. Ieklāj cepamtraukā, aizlāpot caurumus un ļaujot liekajiem gabaliem karāties pāri malām:

Olu sakuļ ar pienu un apsmērē mīklu, kas ieklāta cepamtraukā. Zemenes sajauc ar rabarberiem un 2 ēdamkarotēm cukura, un ber iekšā virs mīklas:

Otru (mazāko) mīklas gabalu izrullē drusku plānāk kā pirmo un klāj pāri pildījumam kā segu. Apgriež abu kārtu malas un saspiež kopā, virsu sabaksta ar dakšiņu un pārsmērē ar sakulto olas-piena maisījumu:

Cep iepriekš uzkarsētā cepeškrāsnī 20 minūtes 180 grādu karstumā, tad samazina karstumu līdz 150 grādiem un cep vēl 40 minūtes. Pēdējo pusstundu pīrāgu var viegli pārsegt ar foliju, lai virsma nepaliek pārāk brūna.

Kad pīrāgs gatavs, to izņem no krāsns un ļauj pusstundu atpūsties, pirms griezt gabalos un uzmanīgi celt uz šķīvjiem – iesaku to darīt ar lāpstiņu un karoti, jo pīrāgs ir diezgan “slapjš” un draud pa ceļam no trauka uz šķīvi izjukt. Tas gan nemazina viņa garšas burvību – zemenes kopā ar rabarberiem ir brīnišķīga pavasarīgi skābena kombinācija, kas šajā receptē nav nomākta ar cukuru.

Ja godīgi, laikietilpības dēļ diez vai šo pīrāgu cepšu regulāri, bet zemeņu-rabarberu kombināciju gan izmantošu atkal pie pirmās iespējas saldajās mērcēs, plātsmaizēs un citos saldumos.

14 komentārs

  1. Sonne

    izskatās trakum gardi..rabers+zemene super kombinācija 🙂 😀

  2. Tētis

    Šis cepums ne tikai iskatījās gards, bet bija arī. Vienīgi man gribējās, lai tas būtu maķenīt saldāks.

  3. Krista>Tētim

    Paldies, tētuk, par atsauksmēm 🙂 Nākošreiz šim pīrāgam pielikšu vēl drusku cukura, laikam tomērt vajadzēja.

  4. Annmarija

    Viens jautājums profesionālim par smilšu mīklu.
    Uztaisu smilšu mīklu pēc šīs receptes, tikai klāt lieku vēl cukuru, jo taisu saldo mīklu.
    Un tad cepu tartes. citronu vai šokolādes, vai mandeļu pēc Jamie Oliver receptēm.
    Un man vienmēr, vienmēr tā smilšu mīkla, kad tarte gatava, ir tik cieta, ka nevar pat sagriezt.
    Tā jābūt vai arī es daru ko nepareizi?

  5. Krista>Annamarijai

    Cik daudz cukura Tu liec klāt?

  6. Annmarija

    250 sviests, 500 milti, 100 pūdercukurs

  7. Rasa

    Lieliska recepte, paldies! Pie kam atdzsusi kūka šodien likās vēl gardāka nekā vakardien silta…Manuprāt, tieši tādam ir jābūt īstam pīrāgam – ar drupenu, vieglu garoziņu, kas apsedz aromātisku pildījumu. Un pats pagatavošanas process nemaz ar’ nav tik traks. Viss taču atkarīgs no skatu punkta…mans vecais, kūtrais ledusskapis tā arī nespēja sasaldēt abus mīklas pikučus akmenī – pat pēc 2 stundām – un nekas, pīrāgam tas nekaitēja! Smilšu mīkla vispār ir pilnīgi poētiska parādība, ar savu drupenumu…un būt kulināram savā virtuvē ir pirmklasīgs garīgās veselības vingrinājums. Esmu šī bloga fans.

  8. Krista>Rasai

    Paldies par atsauksmi! Man prieks, ka Tev garšoja un nelikās traki sarežģīti gatavot – man pašai dažreiz pavadīt pāris stundas, ņemoties ar kādu kūku, ir riktīga garīga atslodze 🙂

  9. Krista>Annamarijai

    Droši nezinu, bet iespējams, ka cukura daudzums un smalkums ietekmē gatavā produkta cietību. Varbūt paprovē ar mazāk cukura (50 g) un ņem parasto, ne pūderi. Esmu redzējusi receptes, kas smilšu mīklai liek klāt cukuru, tikai pūdera – nekad. Varbūt tur tas suns aprakts ?

  10. Baiba

    Vakar atklāju šo lielisko blogu – paldies, Krista, par uzņēmību.Par smilšu mīklu – man reiz kāda saimniece mācīja, ka smilšu mīkla jāsamīca pēs iespējas ātrāk, tad tā sanāk trauslāka.

  11. Inese

    Sveika, Krista!

    Nu ļoti sakārojās šo pagatavot brīvdienās. Taču, vēl nav rabarberu 🙁 Tāpēc saki, kā Tev šķiet vai rabarberus var aizvietot ar āboliem? Un tādā gadījumā vai viņus arī vajadzētu iepriekš gatavot cepeškrāsnī, kā arī kādu vajadzētu likt cukura daudzumu?

  12. Krista>Inesei

    Domāju, ar āboliem sanāktu izcils ābolpīrāgs – es viņus iepriekš nesutinātu, ņemtu mazāk cukura (kādas 3 karotes) un piemaisītu klāt naža galu kanēli. Un varbūt vēl izmērcētas rozīnes, ja ir pa rokai. Lai izdodas, pastāsti, kā sanāca 🙂

  13. Inese

    Paldies! Noteikti! Sodien izbraukaju visus veikalus un tirgus. Man Sky teica,ka viniem rabarberi jau atvesti,bet nav vel izkrauti,bet rit jau vajadzetu but plauktos. Ja,vel nebus gatavosu no aboliem,ja bus no rabarberiem. Jebkura gadijuma pateiksu kaa sanaca,ceru,ka lieliski 🙂

  14. Turandote

    Labdien! Paldies par Jūsu receptēm. Man šobrīd tieši ir uznākusi apsēstība ar ēst gatavošanu. 😉
    Sakiet, jūs savās receptēs vienmēr norādat “200, 180 etc. grādu karstumu”. Vai ar to ir domāts konkrētais krāsns cepšanas karstums režīmā ar vai bez ventilācijas (elektriskajā plītī)? Paldies!

Submit a Comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.




Ēdiena gatavošana ir dzīvības turpināšanai vitāli nepieciešama funkcija, kur prieku sniedz gan process, gan rezultāts. To var izbaudīt ar acīm, garšu, tausti, smaržu un citām maņām. Tas ir veids kā iepazīt citas kultūras. Tā ir pārsteigumu pilna radoša nodarbe, kurā dalīties ar mīļoto cilvēku. Vārdu sakot, gluži kā sekss 🙂


Jaunākie komentāri