Safrāna karstvīns

Dec 8, 2010 | Dzērieni, Receptes | 8 comments

Pēc sezonas pirmajiem trim kausiņiem karstvīna (ziema atklāta!) man šis dzēriens strauji apnīk. Varbūt tāpēc, ka to visur taisa lielos vilcienos vienādi un vairums neizbēgami garšo manai gaumei pārāk saldi. Tāpēc pagājušajā gadā aktīvi meklēju alternatīvas un atradu šo interesanto variantu: baltvīna karstvīns ar safrānu, kas tam piešķir burvīgu garšu un krāsu.


Vielas:

1 pudele baltvīna
2 gabali kanēļa mizas + vēl vairāki pasniegšanai, ja ir vēlēšanās
5 balto piparu graudi
5 krustnagliņas
0,5 g safrāna
puse vaniļas pāksts, miziņa un izskrāpētas sēkliņas
1 ēdamkarote medus
1 šķēlēs sagriezts apelsīns ar visu mizu
īkšķa izmēra ingvera gabals, sagriezts šķēlēs
1 ēdamkarote cukura (pēc garšas, pievieno beigās)

pasniegšanai: kanēļa mizu gabaliņi

Gatavot:

Safrānu mazā krūzītē aplej ar drusku karsta ūdens. Visas sastāvdaļas izņemot cukuru salej katlā un uzkarsē (nevāra!), pievieno safrānu, labi samaisa un atstāj 1 stundu ievilkties. Izzvejo apelsīna šķēles, vaniļas un kanēļa gabalus, pirms pasniegšanas uzkarsē vēlreiz, pagaršo, vai neprasās pievienot cukuru un pasniedz nelielās glāzītēs, dekorētās ar kanēļa mizas gabaliņu, ja tā jums neliekas briesmīga izšķērdība. No otras puses, tā ir gaumīga iespēja beidzot likt lietā no Ēģiptes atvestu kanēļkoka žagaru bunti, kā man tas gadījās!

Palielinot receptes apjomu, nevajag uzreiz dubultot visas garšvielas – sāciet ar 2 pudelēm vīna un piekoriģējiet saldumu. Taisot lielākus apjomus, garšvielas palieliniet nelielām devām.

Šo recepti nejauši uzgāju Dagens Nyheter svētdienas avīzes pielikumā, pirms gada ciemojoties pie saviem zviedru draugiem Stokholmā. Receptes autore ir Monika Ahlberg, pie tās publicēta atsauce uz viņas grāmatu “Monikas jul” (Monikas Ziemsvētki).

8 komentāru

  1. agnese

    izskatās tiešām laba alternatīva. Paldies!

  2. Ilze

    Tagad domāju, vai lai baltvīnu silda savā gaumē, vai arī izmēģināt šo recepti. 0,5 grami safrāns – tas ir daudz? Cik parasti ir tie mazie iepakojumi lieli? Varbūt beidzot saņemšos nopirkšu pagaršošanai. Līdz šim safrānu neesmu nekur izmantojusi.

  3. Krista>Ilze

    Pamēģini, pamēģini gan 🙂

    Mazajos iepakojumos droši vien būs ne vairāk par gramu. Lūdu neesi šokā par cenu – safrāns ir dārgākā garšviela pasaulē, tās dažas drīksnas paciņā droši vien maksās pāris latus. Pilnīgi precīzi nezinu, jo lietoju senus krājumus, ko uzdāvināja irāņu draudzene.

    Ja Tev safrāns paliks pāri, varēsi uztaisīt tažīnu: http://krista.lv/2009/12/liellopa-tazins-ar-zavetam-plumem/

  4. Ilze

    o, paldies par šo recepti. man te nesen dēliņš no skolas 🙂 ekskursijas atveda horvātu baltvīnu nemarķētā pudelē. domāju, šis būs īstais veids, kā to izmantot 🙂

  5. Andra

    Mums restorānā arī ir karstais baltvīns – droši vien ne tik bagātīgs kā Tev, bet man garšoja, neko tādu līdz šim nebiju dzērusi. Jā, katrā ziņā, tas bija bez safrāna – kurš tad sab. ēdināšanā to var atļauties:)

  6. lisbeth

    izklausās super, būs jāizmēģina! noteikti tā ir lieliska alternatīva tradicionālajam karstvīnam, kuru tiešām daudz (atšķirībā no parastā vīna, hehe) nevaru iedzert.

  7. Ruthie Copeland

    Tagad domāju, vai lai baltvīnu silda savā gaumē, vai arī izmēģināt šo recepti. 0,5 grami safrāns – tas ir daudz? Cik parasti ir tie mazie iepakojumi lieli? Varbūt beidzot saņemšos nopirkšu pagaršošanai. Līdz šim safrānu neesmu nekur izmantojusi.

  8. Edīte

    Karstvīns bija garšīgs.Ļoti.Bija vērts pirkt safrānu Garšīgs arī vēlāk atdzisis .Paldies par recepti .
    Veiksmīgu Jauno gadu !

Submit a Comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.




Ēdiena gatavošana ir dzīvības turpināšanai vitāli nepieciešama funkcija, kur prieku sniedz gan process, gan rezultāts. To var izbaudīt ar acīm, garšu, tausti, smaržu un citām maņām. Tas ir veids kā iepazīt citas kultūras. Tā ir pārsteigumu pilna radoša nodarbe, kurā dalīties ar mīļoto cilvēku. Vārdu sakot, gluži kā sekss 🙂