Šitāke sēņu mērce

Sep 12, 2013 | Dārzeņi, Receptes | 5 comments

Kamēr ganījos pa “Riga Food”, draudzene atsūtīja īsziņu, ka organizē svaigu šitāke iepirkumu no zemnieku saimniecības “Garīkas“. Man vēl nebija attiecību ar šīm sēnēm, bet tagad ir, jo Kurzemes stendā aprunājos ar jauko “Garīku” saimnieku Andri Vjaksu, kurš man laipni izstāstīja, kā tās aug un kā gatavot. Pavisam vienkārši, rezultāts ļoti garšīgs!

P1010136

Vielas:

puskilo svaigu šitāke sēņu (pabaros 3-4 personas. kaltētās te neder – cita opera)
pāris vidēja izmēra sīpoli
olīveļļa un drusku sviests cepšanai
saldais krējums (apmēram 100 ml. “Garīku” saimnieks ieteica ņemt pusi uz pusi saldo un skābo krējumu, bet skābais man mājās nebij – tāpat sanāca itin labi)
sāls, pipari pēc garšas

Gatavot:

Sīpolu nomizo, sakapā parupjos gabalos un olīveļļā un sviestā uz mērenas uguns sacep. Noliek malā un izslauka pannu ar papīra dvieli.

Kamēr cepas sīpols, darbojieties ar sēnēm – svaigas šitāke nevajag mazgāt, tās aug uz koku stumbriem, tāpēc ir pavisam tīras un nav nekāda iemesla tās lieki pakļaut ūdens procedūrām, kas neko nedos, tik vien kā liks sēnēm kā švammēm uzsūkt mitrumu. Nogriežiet kātus (tie ir pārāk stiegraini) un cepurītes sagriežiet ap centimetru biezās strēmelēs. Sēnes vairākos piegājienos apcep olīveļļā un sviestā – visas kopā likt nevajag, svarīgi ir veikli sacept vienā kārtā, lai neatņemtu pannai siltumu. Gatavās sēnes lieciet malā, kad pēdējā deva ir sacepta, tad beriet pannā visas šitāke līdz ar sīpoliem, pielejiet nedaudz krējumu, pieberiet sāli, piparus un maisot uzkarsējiet – gatavs!

Tā kā šitāke sēnes nāk no Austrumiem (un man mājās nebija kartupeļu), es tās pasniedzu ar vārītiem basmati rīsiem – burvīgi!

 

 

5 komentāru

 1. Romāns

  Tiešām bija garšīgi! Man šitake sēņu garša atgādināja maigu teļa gaļu, kopā ar rīsiem tas bija teicami.

 2. Sarmīte

  Krista,paldies!Es šīs ārstnieciskās sēnes lietoju arī svaigā veidā,vienkārši nograužot ..vai kopā ar mājās audzētu tomātu.

 3. Signe

  Paldies,man arī ļoti garšo:) Vai arī Tev šitake cepot, tās ļoti daudz sviesta sevī sasūc? Tas ok?

 4. Krista>Signei

  Šitās sēnes (kā vairums sēņu) uzsūks visus taukus, kas uz pannas, tāpēc (1) panna un tauki labi jāsakarsē pirms liek virsū sēnes; (2) daudz taukus nevajag likt, t.i. kad uzsūc, nevajag papildināt. Citu neko nezinu ieteikt 🙂

 5. Ieva

  Ļoti laba recepte. Vienkārša. Ātri gatavs. Man bija tikai skābais krējums, arī labi, bet nākamreiz pamēģināšu ar saldo un skābo.Laba ideja likt sēnes vienā kārtā. Paldies ! 🙂

Submit a Comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.
Ēdiena gatavošana ir dzīvības turpināšanai vitāli nepieciešama funkcija, kur prieku sniedz gan process, gan rezultāts. To var izbaudīt ar acīm, garšu, tausti, smaržu un citām maņām. Tas ir veids kā iepazīt citas kultūras. Tā ir pārsteigumu pilna radoša nodarbe, kurā dalīties ar mīļoto cilvēku. Vārdu sakot, gluži kā sekss 🙂


Jaunākie komentāri