Ļoti klasiska un īpaša tarte, kuru parasti baudīju kūknīcās, jo domāju, ka to mājās būtu pārāk sarežģīti uztaisīt – līdz atradu šo recepti
laikraksta Financial Times nedēļas nogales pielikumā. Tās autors ir britu pavārs Rowley Leigh, kas saimnieko smalkā Londonas restorānā “Cafe Anglaise”.
Vielas:
esmu norādījusi daudzumu diviemm dažādiem tartes formu izmēriem – 23 cm/30 cm diametrā
smilšu mīklai
180/270 g miltu
100/150 g auksta sviesta (tieši no ledusskapja) + vēl drusku formas iesmērēšanai
šķipsniņa sāls
2 ēdamkarotes cukura
2 olas dzeltenumi
divas/trīs ēdamkarotes auksta ūdens
1 ola + 1 ēdamkarote piena
pildījumam:
divi/trīs citroni ar skaistu, nebojātu mizu
4 olas + viens/divi dzeltenumi
150/200 g pūdercukurs
150/200 ml saldais krējums
pūdercukurs pārkaisīšanai
Gatavot:
Lūdzu lūdzu nepērciet smilšu mīklu veikalā – tur to parasti taisa ar margarīnu sviesta vietā, tāpēc rezultāts nebūs ne uz pusi tik labs. Mājās taisīta mīkla ir nesalīdzināmi labāka, turklāt tā ir tik garda, ka var ēst kumosiem.
Vārdu sakot, lielā bļodā ieber miltus, cukuru un sāli. Mazākā bļodiņā olu dzeltenumus sajauc ar ūdeni. Sviestu uz rīves lielākajiem zobiņiem ierīvē miltu bļodā. Citās smilšu mīklas receptēs parasti rakstīts – sviestu iekapā miltos maziem gabaliņiem. Neatceros vairs, kurā grāmatā manīju rīvēšanas metodi, manuprāt, tā ir visērtākā. Atgādinu – šajā gadījumā ir no svara, ka sviests tiešām ir auksts un ciets nevis mīksts istabas temperatūrā! Ar rokām jauc miltus, cukuru un sviestu, kamēr tie atgādina rupjas smiltis – tas notiks pavisam ātri. Tad pievieno olas un ar rokām veikli samīca mīklu kamolā.
Šajā brīdī vairums recepšu teikts, ka mīklas kamols jāliek ledusskapī uz pāris stundām. Esmu tā darījusi, bet tad mīkla sacietē un to ir gandrīz neiespējami izrullēt plānu (variantos par mīklas griešanu šķēlēs un tad lipināšanu kopā negribu iedziļināties – murgs!). Manuprāt, tas pats efekts tiek panākts, mīklu dzesējot jau izrullētu.
Tātad, jāsagatavo apmēram 23 cm diametra “tartes” forma ar viļņainām malām (vēlams tāda ar izņemamu dibenu), to izsmērējot ar sviestu un viegli izkaisot ar miltiem. Mīklu uz miltainas virsmas izrullē apmēram puscentimetru biezu un uzmanīgi ieklāj formā. Ja viņa saplīst, tas nekas – lēnām un pacietīgi lipiniet klāt noplīsušos gabalus un aizlāpiet caurumus, lai nav spraugas, un uzlociet to uz augšu tā, lai maliņas arī labi noklātas. Tagad formu ar visu mīklu lieciet ledusskapī uz 2 stundām.
Uzkarsē cepeškrāsni līdz 180 grādiem.
Sagatavotajā formā virsū mīklai ieklāj atbilstoši piegrieztu cepampapīru un ieber pāris saujas kaltētu pupiņu – tas nodrošinās, ka mīkla cepoties necelsies uz augšu. Šo kūkas pamatnes priekš-cepšanas metodi angliski sauc “baking blind” – kūka ir “akla”, jo tajā vēl nav pildījuma. Cep 15 minūtes, tad izņem no krāsns, noņem cepampapīru ar pupiņām (tās var saglabāt burkā līdzīgiem mērķiem un izmantot bezgalīgi daudz reižu), formu atkal ieliek krāsnī uz 5 minūtēm, lai viegli apbrūnē. Pa to laiku viegli sakuļ olu ar pienu un tiklīdz pamatne iznāk no krāsns, to no iekšpuses rūpīgi ar otiņu izsmērē ar olas-piena maisījumu – tas radīs tādu kā aizsargplēvīti un aizdrīvēs iespējamās spraugas, kas neļaus šķidrajam pildījumam sūkties cauri.
Pildījumam no abiem citroniem ar smalku rīvīti norīvē miziņu un izspiež sulu. Viegli sakuļ olas ar cukuru, pievieno saldo krējumu, tad citronu sulu ar miziņām un lej iekšā priekšizceptajā formā. Krāsnī uzreiz samazina temperatūru līdz 150 grādiem. Uzmanīgi liek formu cepeškrāsns vidējā līmenī un cep 1 stundu 10 minūtes. Gatavai kūkai pildījumam nevajadzētu būt šķidram, nedz arī gluži cietam, bet tādam drusku “ļodzīgam”, kad pakustina formu. No virspuses pildījums būs drusku apbrūnējis.
Ļauj kūkai pilnīgi atdzist, pirms to ņem ārā no formas un uz lēzena šķīvja ledusskapī atdzesē (ideālā gadījumā pa nakti). Pirms pasniegšanas tarti viegli pārkaisa ar pūdercukuru (piemēram, lietojot metāla sietiņu). Dekorēt var arī pagalam smalki – piemēram, pagājušā gada novembrī mana draudzene Līva Stokholmā šādu tarti burvīgi izdekorēja ar pūdercukuru par godu citas draudzenes Malinas dzimšansdienai, turklāt vēl pašās beigās nevērīgi uzmeta virsū no saldētavas izvilktus jāņogu ķekarus:
PS No pārpalikušajiem olbaltumiem uztaisiet bezē cepumus! Ja šodien vairs nav spēka, noglabājiet tos ledusskapī tīrā bļodiņā un taisiet rīt.
Nekad neesmu gatavojusi smilšu mīklu, bet no manas vecmāmiņas mantotā kārtainās mīklas recepte krēmšnitēm ir tik līdzīga, ka es mulstu. Vienīgā atšķirība – nav klāt olu un cukura, tikai milti, margarīns (! tur tieši visstingrākais noteikums bija margarīns, jo ar sviestu mīkla tā kā sapļekst), miltus uzbēra uz liela dēļa, ar naz kapāja iekšā to margarīnu (tiešām ar kapāšanas metodi, un tas process varēja prasīt krietni vairāk par stundu), visu laiku savācot miltus tādā kā krāterītī un piltuvē ielejot pa druskai ar etiķi vai spirtu drusku iešpricētu ūdeni. Jāuzmanās mīklu nesaspiest, tāpēc tā kapāšana, nevis mīcīšana. Beigās sanāk kaudze ar ļoti smalkiem “puraimiem”, ko, arī ļoti uzmanīgi, lai nesaspiestu, saveļ bumbā un liek ledusskapī. Nākamā dienā izrullē cik nu var plānu, bet uz plāts vēl pielāpa ar rokām plānākās vietas vai caurumus, visu izlīdzina. Rezultāts, protams, nemaz nelīdzinās smilšu mīklai, sanāk kārta ar plānu, brīnišķīgu kārtaino mīklu, kuras maliņas apgriež drupačām, ko vēlāk, sajauktas ar pūdercukuru, ber pāri lielajai plātij, starp kārtām un pa virsu smērē vārīto krēmu, bet, nu… aizrāvos. Tas jau cits stāsts. Labprāt Tavu kūku izmēģinātu, ja vien pati drīkstētu ēst saldumus.
Izklausās, ka Tavas vecmāmiņas receptē izmantota trauslā mīkla, kurai atšķirībā no kārtainās jeb lapu mīklas, kā to sauca vecmāmiņu laikos, sviestu neloka vidū starp kārtām. Nelaime ar daudzām vecmāmiņu receptēm ir, ka tās ir ļoti darba un laikietilpīgas…
Jā, varbūt trauslā… jo tā tiešām bija trausla, nekad ne drusciņu “sīksta”, kā kādreiz gadās ar kārtaino. Bet rezultāts bija veltītā laika vērts. Kapāt var vakarā pie televizora, un tad jau nākamā dienā tik tā cepšana:)
Vai Šāda tipa smilšu mīklu var taisīt arī pa pamatu biezpiena plātsmaizei?
Es domāju, ka smilšu mīkla ar nelielām variācijām ir un paliek smilšu mīkla, tāpēc to var droši izmantot viskautkur. Man pašai nav liela pieredze ar biezpiena plātsmaizēm, tāpēc par to konkrēti nevarēšu pateikt, kāda mīkla der 🙂
Ir jau gan garšīgāk ar sviestu, bet, ja liels bars jāpabaro, tad var izlīdzēties arī ar margarīnu. Galvenais, lai vispirms sajaucas milti ar sviestu. Man reiz par ātru pielējās ūdens, un mīkla sanāca tāda staipīga un lipīga. Es esmu cepusi sēņu pīrāgu, kur pamatā smilšu mīkla bez cukura un pildījums kā sēņu mērce ar kartupeļu miltiem, lai sarec. Noskatījos Zviedrijā, kur šitādus cep iepriekš vairāku veidu, bet viesiem atnākot tikai uzsilda.
P.S. “aklo kūku” cepot, var sabakstīt ar dakšu daudz mazu caurumiņu, lai neburbuļo cepoties.
šitai konkrētajai kūkai neieteiktu vis bakstīt caurumus, jo pildījums sākumā ir šķidrs un viņš var nelabi iztecēt… citos gadījumos, piemēram, kad tikai jāizcep pamatne, kuru atdzisušu pilda ar aukstu krēmu un ogām, gan tā var darīt.
Krista, paldies par iedvesmu 🙂 Uzmargoju citronu tarti māmiņdienai par godu. Mana saldum-nemīļotāja mamma mielojās slavēdama :)) prieks pašai un pateicība tev!
Nupat izņēmu no krāsns! Skaista, dzeltena, nē, maigi, iedvesmojoši dzeltenīga, ak! Un beidzot sapratu, kāpēc vairākās šāda veida kūku receptēs piekodināts, ka UZMANĪGI jāielej pildījums – protams, ka man tas pāršvunkājās pāri malām un iespruka starp trauslo cepumu un veidnes sieniņu…nu tik jāgaida, kad atdzesēsies, nez vai visu nakti ledusskapī…pārāk ilgi…
Meitenes,paldies par recepti un komentāros atklātajiem mazajiem knifiņiem,bez kuriem izstrādājumam nav efekta. J-Piebalgā viena kundze cep tortes ar TĀĀĀDU ,kā viņa pati saka,sviesta ripas kārtu starp biskvīta kārtām,bet recepti tā īsti nevaru atkost,lai gan mēģinu šā un mēģinu tā…Man šķiet,ka tgd gan būs,ja likšu lietā visas jūsu gudrās idejas.Vēlreiz pateicos jums visām.
Šī man viena no mīļākajām kūkām. Esmu mēģinājis no http://www.joyofbaking.com (bez saldā krējuma) un arī no Jamie Oliver latviski tulkotās 1. grāmatas (ar saldo krējumu un laims ir 2x vairāk par citronu).
Es atkal tieši ar to šķēlēs griešanas un saldēšanas metodi rīkojos, nav nemaz grūti, rīvēt, manuprāt, ir skarbinieks:) Nu labi, YMMV (Your Mileage May Vary)
Nu jau cik reizes esmu taisījusi tartes, un katru reizi viena un tā pati problēma – mīkla cepšanas laikā noslīd no malām. Es gan necepu tartes formā, bet gan parstajā, apaļajā ar noņemamām malām. Vai tur tā vaina? Jo malas nav slīpas? Bet nesen cepu arī keramiskajā traukā ar slīpām malām – un tāpat noslīdēja.
Pilnīgi droši nezinu, bet man liekas, ka tartes formas malu slīpums, kā arī viļņainums, nav tikai dekoratīvu iemeslu dēļ, bet palīdz pamatnes maliņai nostāvēt uz augšu. Cik esmu tartes taisījusi, nekad malas nav noslīdējušas. Vislabākās tartes formas varu ieteikt no veikala Gemoss, tur ir dažādu diametru ar izņemamu dibenu (ļoti parocīgi servēšanai).
Muuzzam baidos, ka citrona un saldaa kreejuma sajaukssana vainagosies ar kunkulliem un suukalaam. Vai cukurs olaa un kreejumaa pirms citronsulas iemaisiissanu to neitralizees?
Nebaidies, nebaidies, kā tad savādāk taisītu šādas tartes un citronu krēmu (lemon curd)? Viss būs labi 🙂
Paldies par lielisko, gardo recepti!!! izmēģināju & izdevās lieliski 🙂
es gan Kristas smilšu mīklas receptes vietā izmantoju jau daudzas reizes izmēģinātu recepti no cetrassezonas.lv – tajā apmēram 700 g mīklas pagatavošanai nepieciešami: 340 g miltu, 2 olas, 150 g sviesta, auksts, sakapāts, 50 g brūnā cukura, 50 g baltā cukura, 1 citrona miziņa un naža gals sāls. mīklu ievietoju ledusskapī vairāk nekā uz pusstundu & kad ņēmu laukā, to izrullēt izdevās lieliski 🙂
nebija man arī speciālās formas tartei, izmantoju parasto, apaļo formu ar noņemamām malām, taču par laimi viss izdevās – malas īpaši nenoslīdēja & iespējams, tas pateicoties tam, ka izmantoju pupas, kamēr cepu mīklu. mājās gan nebija parastās pupiņas & svaram izmantoju cūku pupas, kuras arī lieliski palīdzēja.
rezultāts bija lielisks – tarte garda jo garda !!! paldies par recepti, iedvesmu un lielisko receptes izklāstu!! 🙂
Paldies par šo! Izmantoju smilšu mīklas recepti tradicionālas amerikāņu ķirbju kūkas gatavošanai. Pēc daudzu gadu pūliņiem, Tavu smilšu mīklas recepti atzīstu par vislabāko. Happy Thanksgiving!
Kādreiz saņemšos arī citronu tartei.
Es mīklā lieku vienu citronu un pieberu avenes un jāņogas (šobrīd saldētas no vasaras krājumiem). Ar saldējuma bumbiņu un blenderētām zemenēm, saldais sanāk labu labais.
Paldies par izcilo un nebūt ne grūto recepti! Sanāca ļoti ļoti ļoti garšīgi un skaisti:) Saulainu vasaru!!!!
Gribu šodien pagatavot tarti. Tas būs mans pirmais mēģinājums. Tā kā to man vajadzēs tikai rīt, kā to glabāt ledusskapī? Vaļēju, apsegt? Ja apsegt, tad ar ko, jo parasti izdalās tvaiks un kondensāts krājas uz vāka. Tas var sabojāt tarti.