Jāņu siera pašrocīga siešana ir gandarījuma pilna nodarbe, kas aizņem tikai pusstundu! Līgo 🙂
Vielas:
3 l piena (labāk sanāk ar parastu piennu, ko glabā ledusskapī, ar UHT pakās istabā glabājamo neesmu taisījusi)
1 kg biezpiena – esmu taisījusi gan ar pilnpiena, gan vājpiena, neredzu lielu starpību
100 g sviesta
100 ml salda krējuma vai 3 ēdamkarotes skāba krējuma
2 olas
3 strīķētas tējkarotes smalkā sāls
2 tējkarotes ķimenes
ja ir vēlēšanās piedot sieram dzeltenāku krāsu – naža gals kurkumas (turmerika) pulvera, kas ir dabiska krāsviela ar neitrālu garšu, t.i. siera garšu tā nekādi neietekmēs. bildē redzama starpība – mazākajam sieriņam pieliku kurkumu, aizkostajam ritulim nē
dubultā salocīts marles gabals vai marles autiņš
Gatavot:
Lielā katlā pienu uzkarsē gandrīz vārošu (karsējiet lēnām, lai nepiedeg, nevis uz pilnu klapi), iedrupina iekšā biezpienu un ar koka karoti maisot karsē, līdz atdalās caurspīdīgas, bāli zaļganas sūkalas. Olas bļodā samaisa kopā ar krējumu, ķimenēm, sāli un gabalos sadalītu sviestu, iemaisa kurkumas (turmerika) pulveri, ja to izlemts lietot. Tas nekas, ja sviests ir auksts un nav vienmērīgi iemaisījies – tas izkusīs un viss būs labi). Sagatavo smalku sietu vai caurduri virs pietiekami liela trauka, kas uzķertu sūkalas, un tur lej katla saturu. Siera masu sietā notecina un tūliņ pat liek atpakaļ katlā (vislabāk vai nu ņemt jaunu katlu, vai aši izmazgāt to pašu – pavērojiet, piens karsējot visticamāk jau būs drusku “pieķēris” pie katla malām, kas turpmāk karsējot var piedegt, un arī mazītiņš piedegums var atstāt nelabu garšu uz visu sieru), pievieno sakultās olas un uz lēnas uguns karsē, visu laiku sparīgi maisot un vaktējot, lai nepiedeg. Sieram jākļūst viengabalainākam un drusku staipīgam – ja karsēs īsāku laiku, siers būs irdenāks, ja ilgāku – stingrāks. Es parasti karsēju 5-10 minūtes.
Tad sien vienu lielāku vai divus mazākus sierus – masu vai pusi lej ar samitrinātu marli izklātā caurdurī, kas ievietots, piemēram, izlietnē, stingri saņem kopā un sagriež mezglā marles stūrus, izspiežot slapjumu, virsū uzliek šķīvīti un virs šķīvja slogu. Ja sieniet vairākus sierus, aši atkārto ar atlikušo masu. Kad siers atdzisis, to ieliek ledusskapī, arī zem sloga (piemēram, arbūza gabala vai zaptes burkas). Pēc apmēram 4 stundām vai nākošajā dienā uzmanīgi noloba marli (ja marli atstāj ilgāk klāt, to grūti noņemt) un sieru satin cepampapīrā.
No šāda produktu daudzuma sanāk ap kilogramu smags ritulis. Var, protams, viena liela siera vietā siet divus vai trīs mazākus, lai ir, ko nest ciemos un dāvināt kaimiņiem. Lustīgu līgošanu!
Ko darīt ar sūkalām? Par šo tēmu ir izteikušies vairāki mana bloga lasītāji (paldies viņiem par to!), lūdzu skatiet komentārus – tās iespējams gan izmantot kulināriem, gan kosmētiskiem nolūkiem. Viena lieliska recepte, ko gatavo mans vīrs, ir aukstā zupa krievu gaumē, saukta par “okrošku”.
Nevaru nepievienot savas kolēģes-blogeres Lindas Mazures detalizēto izklāstu ļoti līdzīgai Jāņu siera receptei, ko lasīju ar lielu interesi – viņa visu procesu apraksta vēl smalkāk.
Klau, pilnīgi ne pa tēmu – Tu nezini kādu uz uz gāzes plīts (bez cepeškrāsns) pagatavojamu saldo, tipa, kūku? Jāņu viesiem.
Kūku – varbūt vienīgi neceptu siera kūku, kas jāsastindzina ledusskapī (esmu dzirdējusi, bet ne pati taisījusi) vai tiramisū, bet tas protams nav ļoti Jāņiski. Savādāk – buberti, ķīseļi, debesmannā, putots krējums ar ogām, plānās pankūkas, saldētas vīnogas… vai cepumi/jebkas, kas iepriekš tālredzīgi sacepts un paņemts līdzi. Līksmi nolīgot 🙂
līgo, līgo
Nu tā, tikko sasējām. Šķiet, ka būs labi, lai gan pagājšgad pēc kādas daudz sarezģītākas receptes nekas neiznāca. Pametām kukulītim apkašā uz marles mazu papardes lapas galotnīti, būs smuki, kad atsies! Un paldies par marinādēm. It kā jau zinām un marinējam paši, un skaidrs, ka iemarinēt var ar da jebko – ja tik pašam ir garšas sajūta. Bet jauki uzzināt un izmēģināt jaunas kombinācijas.
Ceru, ka sanāks labi!!! Līksmi nolīgot 🙂
Sasējām (es drukāju recepti, sieva sēja sieru). Sanāca lielisks! Paldies!
Man prieks! Paldies apr atsauksmi, līksmu līgošanu 🙂
Krista, nu ko es te lasu – pilnīgi kā pilsētā: caurduris ielikts izlietnē!!!
Laukos saimnieces sūkalas ārā nelej, bet liek lietā – var pankūkas cepot likt klāt vai muti mazgāt jāņu rītā 😉
Paldies par recepti, siers jau žūst!
Nu labi, atzīšos, ka īstenas pilsētnieces garā vienreiz sūkalas saglabāju, jo žurnālā izlasīju, ka tajās ļoti veselīgi mērcēt kāju pēdas – paliek gaužām maigas. Tā arī bija 🙂
Lai jums Vecpiebalgā līksma līgošana, mīļi sveicieni visiem!!!
Paldies, lieliska recepte, tomēr taisot ar Daugavas vājpiena biezpienu siets sanāca ļoti liess un pārāk sauss. Savukārt, sveramais Talsu vājpiena biezpiens, kurš jāatzīst, vairs nebija pirmā svaiguma (Matīsa tirgus pirmssvētku drudzis) ļāva uztapināt ideālu sieru.
siers, nevis siets. 🙂
Paldies! Sanāca gards siers! Šī recepte tiks saglabāta, iepriekšējās nu ir izbrāķētas! 🙂
Mēs sūkalas izdzeram – katram pa krūzītei un viss labums ar izmantots! Patīkami atcerēties bērnību kad vecmāmiņa taisīja biezpienu, tad ar varēja pacienāties!
Man prieks, paldies par atsauksmi! Īpaši priecājos par visiem padomiem, kā izmantot sūkalas 🙂
Pirmo reizi uz Jāņiem mēģināju siet sieru. Labi, ka izvēlējos Jūsu recepti, jo sanāca un cilvēki pat slavēja 🙂 Liels paldies! Noteikti nākamajos Jāņos atkal taisīšu sieru pēc šīs receptes. A par sūkalām – atcerējos – man bērnībā vecmāmiņa sūkalās matus skaloja.
Jāņu sieru sienu katru vasaru, mana recepte apmēram tāda pati kā Kristai, sviestu lieku mazāk, bet gan piens, gan biezpiens šoreiz jāņem tie treknākie, no vājpiena produktiem iznāk pasauss. Nedrīkst arī pārspīlēt ar sviestu- man viengad sanāca par treknu- nevarēju normāli sagriezt pat pēc apžāvēšanas.
Par sūkalām- jāsalej ledus saldējamo kubiņu formiņās un katru rītu ar to jānorīvē seja losjona vietā. Protams, visu to kvantumu sasaldēt neizdosies, nu tad pārējā var tās pēdas mērcēt. Tāds mans padomiņš, turpmāk rakstīšu vēl, jo arī es esmu crazy uz dzīves baudīšanu caur ēdienu un gatavošanu.
Arī šajos Jānos siers izdevās lielisks! Pēc viesu Jāna idejas pusei pievienojāma dilles un kiplokus. Gan ar piedevām, gan klasiskais sanāca loti labi 🙂
Pielāgojot Amerikā pieejamām sastāvdaļām, ņēmu 1gal 3.5% pilnpiena, 2lbs White Farmers Cheese (tas tuvāks biezpienam, nekā Cottage Cheese), 8oz sviestu un 8oz saldo (whipping) krējumu, sāli, ķimenes, kurkūmu. Pirmais piegājiens lāgā neturējās kopā, tāpēc izmantoju vecmāmiņu recepti – pielikt papildus olu. Ar trīs olām absolūti muļķudroši – siers ir stingrs un gards.
Lielākais izaicinājums te ir atrast sastāvdaļas, kurās nav pārāk daudz ķīmijas un kuras ir daudzmaz ‘dzīvas’. Tas bija vēlviens iemesls, kāpēc ņēmu Farmers Cheese. Tas gan ir sausāks un mazāk skābs, nekā Latvijas biezpiens, tāpēc piejaucu paniņas ar dzīvo kultūru un atstāju paskābt 24 stundas.
Te tirgo līdzīgu sieru, bet ķimeņu vietā ir diezgan daudz sinepju graudu. Laikam oriģināli tas ir īru siers. Gardi – sinepju garša glīti izplatās pa visu sieru. Pamēģiniet!
Paldies, ka padalījies, jo īpaši ar Amerikā nopērkamajām sastāvdaļām! Ar kādiem nosaukumiem Tu meklēji “paniņas” (buttermilk?) un “dzīvo kultūru”? Domāju iepublicēt recepti angliski, man noderētu Tavs padoms 🙂 jau iepriekš paldies un līksmu līgošanu!
Kāpēc neņēmu cottage cheese, kas ir daudz izplatītāks – tajā ir Locust Bean Gum un Guar Gum un vēl citas lietas, kurām, liekas, sierā nevajadzētu būt.
Farmers cheese vajadzēja dabūt slapjāku un skābāku. “Gaisā” esošajām baktērijām ne pārāk uzticējos, tāpēc piejaucu paniņas – Buttermilk. Tās pērkot arī jāskatās, lai sastāvdaļās nav jocīgas lietas, lai nav sāls, lai ir ‘live cultures’ un, galvenais, lai derīguma termiņš ir 1-2 nedēļas, nevis 2-3 mēneši. Manā vietējā veikalā tas arī bija vislētākais un visvienkāršākajā iepakojumā. Ņēmu šo: http://www.friendshipdairies.com/products/buttermilk-and-yogurt.html Austrumkrastā tam vajadzētu būt pieejamam. No šī buttermilk sanāca arī sakarīgs rugušpiens. Varbūt varēju taisīt arī pats savu biezpienu.
Man ir pat izveidojusies tradīcija – Līgo dienas rītā mazgāties piena sūkalās, kas palikušas pāri no iepriekšējā dienā sietā siera. Tad arī es visu dienu smaržoju pēc Jāņu siera!:)
Tikko sataisīju. Pagaidām šķiet IDEĀLI.
Rikotas siera gatavošanā. Sūkalām pievieno citrona sulu vai citronskābi un to notur istabas temperatūrā 12–24 h. Tad šo šķidrumu uzkarsē līdz vārīšanās temperatūrai un balto masu, kura vārīšanas procesā ir izveidojusies un peld pa virsu, rūpīgi nolej caur ļoti smalku sietu (vai marli) un liek formiņās atdzist. Šī masa arī ir rikotas siers.
Es tikko pabeidzu siet sieru. Izdarīju mazliet savādāk. Ķimenes neliku klāt uzreiz masā. Sataisīju siera masu, sadalīju uz pusēm. Pusei pieliku klāt ķimenes, pusei izspiestu ķiploku un sēkliņas.
Ņam, ņam.
Paldies par recepti!!
Ieskatījos arī šajā receptē, kaut kā uzrunāja, uzrakstīju sev priekšā, viss sagatavots, jāķeras tik klāt.Ceru,ka izdosies.
Paldies par recepti.Līksmu līgošanu!
Un izdevās arī , turpmāk tikai pēc šīs receptes taisīšu.
Mīļš paldies!
Paldies par interesanto recepti.
Paldies par recepti 🙂
Jautājums tikai – vai var siet 8 dienas pirms Jāņiem? Un ja jā, tad kā uzglabāt, lai būtu labs īstajā brīdī?
Zini, neesmu mēģininājusi tik laicīgi pirms svētkiem siet… Jāņu siers jau nekāds īstais siers nav, tas glabājot labāks nepaliek, tāpēc man liekas, ka mājas apstākļos nedēļa būs par ilgu. Pāris dienas gan ir OK! Es gatavu glabāju leduskapī, satītu cepampapīrā.
Sveiki, loti labas atsauksmes un kardinosas bildes aicina ari mani pameginat so meistardarbu, bet bazos vai ar veikala pienu ari varetu sanakt tikpat labi?
Mēģini gan, es jau arī veikalā pienu pērku 🙂 Tikai nepērc to UHT pakās jeb bezgalīgi ilgi istabas temperatūrā glabājamo. Lai vaicas un līksma līgošana!
Jau trešo gadu sieru taisu pēc šīs receptes- un siers pilnīgi neizdodas un es nesaprotu kādēļ. Viss ir ļoti labi līdz brīdim, kad sieru pēc sūkalu nokāšanas ielieku atpakaļ katlā. Siers ir smukā bumbā, bet kad pielieku sviesta-olu-krējuma maisījumu (precīzi pēc receptes) viss kļūst šķidrs. Karsēju kā gribu, siers kļūst tikai nedaudz biezāks, bet saglabājas tāds stiepīgi šķidrs. Lieku marlē, notecināt īsti nav ko, bet nu cenšos. Uz maizes var uzziest, bet nogriezt nav iespējams. Lūdzu, palīdziet! Jo kauns, jau kuro gadu to sieru kādam rādīt.
Paldies, ka padalījies ar savu neveiksmīgo pieredzi, man ļoti žēl, ka Tev nesanāca 🙁 Dažas idejas, ko varētu darīt savādāk:
– pienu ar biezpienu karsēt ilgāk, lai sūkalas ir tiešām caurspīdīgas (atceros, ka sākumā es nepacietīgi nolēju par agru, kad sūkalas vēl bija pienainas);
– biezpienu nopirkt kādas 4-5 dienas iepriekš, lai nav galīgi svaigs un drusku vairāk ieskābst. izvēlēties biezpienu tirgū no baļļas nevis veikalā no plaukta safasētu glītās paciņās
– pamaini pienu – nopērc citu
– nelikt klāt krējumu, lai mazinātu šķidrumu. likt uz pusi mazāk sviesta.
Nu tā, tas viss, ko varēju iedomāties. Veiksmi Tev nākošajos eksperimentos!
Es pēc šīs receptes gatavoju jau divus Jāņus un gatavošu atkal šogad. Ja precīzi visu dara, iznāk ideāli. Es visus produktus ņēmu no Talsu piena. Runā, ka citi pieni esot no pulveriem taisīti un no tādiem var arī nedabūt vēlamo rezultātu.
Ieva, paldies par atsauksmi, ļoti priecājos 🙂 Es arī parasti neņemu UHT pienu pakās, ne tāpēc, ka bažījos par pulveriem (Latvija ražo daudz piena, pulverus eksportē), bet tāpēc, ka tur vairāk baktēriju. Līgo līgo!
Paldies par šo recepti. Sieru sēju pirmo reizi,visu darīju pēc receptes, izdevās ļoti garšīgi.
Vai sviesta vietā var likt
Margarīnu?