Frikadeļu zupa

Nov 30, 2010 | Gaļa, Receptes, Zupas | 16 comments

Es atceros, kā agrāk šai pašā blogā svinīgi solīju nekonkurēt ar mammu frikadeļu zupas frontē, bet man tikko sanāca tik garšīga, ka grēks būtu to turēt zem pūra!

Vielas:

frikadelēm:
puskilo liesas maltās gaļas (uz pusēm cūkgaļa un liellopa gaļa, vai tīra jaunlopa. vislabāk to iegūt tirgū speciāli jums maltu)
1 ola
1 līdzena tējkarote sāls
pāris ūdenī izmērcētas maizes šķēles vai pāris ēdamkarotes rīvmaizes
svaigi malti melnie pipari
neliels sīpols, ļoti smalki sakapāts

buljonam:
1 puravs
1 pētersīļa sakne un/vai selerijas kāts
1 burkāns
1 sīpols
1 laurlapa
5 veseli piparu graudi
sāls pēc garšas

zupai:
pāris burkāni
pāris kartupeļi
sakapāti zaļumi pēc patikas – pētersīļi, dilles vai kas cits

Gatavot:

Kamēr viļāsiet frikadeles, izvāriet bāzes buljonu: katlā iemetiet nomizotus, lielos gabalos sagrieztus dārzeņus, nemizotu, uz pusēm pārgrieztu sīpolu (sīpola ārējā miza piešķirs buljonam skaistu zeltainu krāsu) un garšvielas, pielejiet aukstu ūdeni un vāriet pārdesmit minūtes. Ideju par “bāzes buljonu” noskatījos no “Muklāja” saimnieka Visvalža “Dienas ēdienos” – paldies viņam par to!

Frikadelēm visas sastāvdaļas bļodā ar rokām kārtīgi sajauc (mērcētajai maizei kārtīgi jānospiež ūdens) un veido mazas, apaļas frikadelītes. Kartupeļus un burkānus nomizo un sagriež nelielos gabaliņos. Ja man ir pie rokas vēl viena pētersīļa sakne, es mēdzu sagriezt un pielikt klāt arī to.

No buljona izņem “bāzes dārzeņus” un izmet –  tie savu darbu jau izdarījuši. Novērtē, vai nevajag pieliet vēl ūdeni – ja vajag, papildina pēc vajadzības ar tējkannā uzvārītu. Ber klāt sagrieztos kartupeļus un burkānus, uzvāra, uzmanīgi pieliek frikadeles (es tās porcijām sasēdinu uz putukarotes un tad to uzmanīgi iegremdēju karstajā buljonā), uzvāra, noputo, un daļēji apsegtu ar vāku zupu vāra kādas 20 minūtes vai kamēr dārzeņi mīksti. Pirms pasniegšanas piekoriģē sāli un piemet sakapātus zaļumus. Pasniedz ar skābu krējumu – vismaz manā ģimenē tā ir svēta lieta!

16 komentārs

  1. Inta

    nesaprotu, kā Tev tas izdodas (t.i., tik uzrunājoši aprakstīt), bet jau tuvākajās dienās šo noteikti pamēģināšu – izklausās lieliski :))

  2. Paula

    fantasķika – pēdējās dienas kārojās frikadeļu zupa. Bet nekad to neesmu vārījusi. Tā nu šodien tirgū nopērku malto gaļu un nāku ar misijas apziņu, ka jāķeras tik klāt vārīšanai. Bet kā to dara? Atveru krista.lv un tieši priekšā recepte! Paldies par patīkamo sagadīšanos! Ceru, ka varēšu izmainīt priekšstatu par sevi, ka “es neesmu nekāda zupu vārītāja!” 🙂

  3. mamma

    Frikadeļu zupa vienmēr bijusi viena no mūsu iecienītākajām zupām visos gadalaikos, bet īpaši ziemā pēc slēpošanas ( arī skābu kāpostu zupa!). Bet es nelieku klāt rīvmaizi pie frikadelēm, lai zupa būtu gaļīgāka. Rīvmaizi lieku pie kotletītēm.Un arī iznāk garšīgi!

  4. Andra

    Mūsu ģimenē frikadeļu zupu arī vislabāk vāra mamma, bet viņa buljonu vāra no liellopa gaļas (kauliem) ar visiem tiem pašiem garšaugiem un garšsaknēm. Tālāk arī viss kā Tev, bet frikadeles mūsu ģimenē taisa lielas – nu, gandrīz nelielu ābolu izmērā, un pēc uzveidošanas apvārta miltos. Iznāk ārprātīgi sulīgas un maigas. Tradicionāli zupā ieber svaigas dilles un arī ēd ar skābo krējumu.

  5. GG

    Mani arī šis uzrunāja. Pamēģināju šodien, sanāca neticami labi. Izmantoju dārzeņu buljonu, ko vārīju pirms mēneša un tad iesaldēju puslitra porcijās. Redzēs, vai puikas ēdīs. Maz ticams:)
    Paldies par recepti!

  6. maija

    Paldies par recepti. Tomēr jāsaka, ka mani vienmēr mulsina tā daļa, kur kaut kas ēdams jāmet ārā, kā piem. šeit 20 min novārītas buljona saknes. Jā, darbu jau izdarījušas, bet tomēr miskasti nav pelnījušas. Man laikam vēl kaut kāds Sibīrijas stāstu komplekss dziļi iekšā, jo nespēju izmest ēdamlietas.Parasti buljona saknes nokāšu un tad ieblenderēju krēmzupā – masai, jo garša tur nekāda jau nav. Vēl variants pataupīt brokastīm un tad karstā sviestā apcept kopā ar kaut ko pikantu. Vispār beži gatavojot vienu ēdienu, otrā katliņā /pannā tiek taisīta mazā,atlikumu maltīte – maza zupiņa/mērcīte/omlete/pica u.t.t, un reizēm ģimene to novērtē kā garšīgāku:)

  7. Dagnija

    MMMM…super garšīgi. Mūsu ģimenē jau no paaudzes paaudzē šo zupu ēd ar marinētu gurķīti iegrieztu iekšā bļodiņā. Pamēģiniet!

  8. Zane

    Ļoti garšīgi! Tik visas saknes atstāju buljonā un vienkārši pievienoju frikadeles. Pētersīļa sakni izlasīšu no šķīvjiem pirms pasniegšanas. Ceru, ka mājinieki novērtēs!!! Gaidu ar nepacietību.

    Paldies Tev par receptēm, jau otrā ko nomēģinu un neticami garšīgi sanāk!

  9. Zane

    Liels paldies. Labi sanaaca!

  10. Jolanta

    Pie šīs zupas atgriežos vēl un vēl. Šodien sapratu, ka, vārot bāzes buljonu, tajā varu aši izvārīt vienu paraugfrikadelīti – lai redzētu, vai pietiek sāls (to parasti lieku mazāk, bet reizēm gadās, ka ir par maz). Bāzes buljoni ir tiešām laba lieta!

  11. Gita

    Sanaca lieliski! Pie buljona neliku sipolus un seleriju, tacu beigas vel pieliku saldetus zirnisus ?

  12. Krista>Gitai

    Prieks dzirdēt! Saldēti zirnīši rullē : )

  13. JustysiaM

    Muszę się wam pochwalic w koncu zrzucilam wage – 7 kilogramow. Przeszukałam chyba caly polski internet żeby znalezc coś na odchudzanie i znalazłam. Wygoglujcie sobie: xxally radzi jak szybko schudnac

  14. Dace

    Biju vairākas reizes vārījusi frikadeļu zupu, bet nekad nebija sanākusi tik garšīga un pats galvenais, beidzot dēlam mana zupa likās garšīgāka nekā dārziņā 😀

  15. Krista>Dacei

    Super, man prieks! Bērnu komplimenti ir visvērtīgākie, jo viņi ir riktīgi izvēlīgi un saka, ko domā 🙂

  16. Līga

    Arī 2022.gadā šī ir labākā frikadeļu zupas recepte, ko varēju atrast interneta dzīlēs! Garšoja beidzot visiem, pat man:) Paldies!

Submit a Comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.




Ēdiena gatavošana ir dzīvības turpināšanai vitāli nepieciešama funkcija, kur prieku sniedz gan process, gan rezultāts. To var izbaudīt ar acīm, garšu, tausti, smaržu un citām maņām. Tas ir veids kā iepazīt citas kultūras. Tā ir pārsteigumu pilna radoša nodarbe, kurā dalīties ar mīļoto cilvēku. Vārdu sakot, gluži kā sekss 🙂


Jaunākie komentāri